Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Conditionare autorizatie de constructie
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Conditionare autorizatie de constructie

Buna ziua, pt obtinerea autorizatiei de constructie locuinta unifamiliala pot fi conditionat de racordarea locuintei la apa/canal, chiar daca eu nu doresc aceste servicii, dorind sa adopt solutia de put forat si fosa septica sau mini statie de epurare?
Pentru obtinere autorizatiei de ctie. se depune proiectul tehnic al constructiei inclusiv alimentarea cu utilitati si canalizarea.
In mod normal nu puteti fi conditionat de legarea constructiei la apa/ canal, dar poate exista o hotarare de Consiliu local in acest sens.
In alta ordine de idei, nu cred ca financiar vorbind veti realiza o economie. In plus pentru fosa septica si put forat trebuie sa obtineti autorizatie de la DJSP, iar pentru fosa si de la Agentia teritoriala de mediu.
Apa de baut din panza freatica din zona poate sa nu fie potabila. Limpedele din fosa nu-l veti putea evacua decat la canalizarea din zona.
Nu este vorba despre aspectul financiar, exista o hotarare a C. L. care interzice construirea pana la"aprobarea extinderii retelelor apa/canal" în zona, doar ca cei de la urbanism spun ca primaria nu are nici o obligatie in extinderea acestora, aceasta revenind proprietarilor, eu nu am solicitat aceste servicii si as fi optat pt solutia put forat si fosa septica sau ministatie de epurare, practic desi sunt proprietar nu am voie sa construiesc nimic, asta nu este un abuz din partea primariei?

POPA GHEORGHE a scris:

Pentru obtinere autorizatiei de ctie. se depune proiectul tehnic al constructiei inclusiv alimentarea cu utilitati si canalizarea.
In mod normal nu puteti fi conditionat de legarea constructiei la apa/ canal, dar poate exista o hotarare de Consiliu local in acest sens.
In alta ordine de idei, nu cred ca financiar vorbind veti realiza o economie. In plus pentru fosa septica si put forat trebuie sa obtineti autorizatie de la DJSP, iar pentru fosa si de la Agentia teritoriala de mediu.
Apa de baut din panza freatica din zona poate sa nu fie potabila. Limpedele din fosa nu-l veti putea evacua decat la canalizarea din zona.

Este dreptul dvs. comstitutional sadeschideti o actiune in instanta impotriva primariei daca va considerati nedreptatit.
Extinderea retelelor pe banii primariei se vor executa atinci cand vor fi fonduri si buget aprobat.
Vin alegerile, nu veti duce lipsa de promisiuni. Cand se vor realiza promisiunile ramane de vazut.
Până la urmă ai rezolvat ceva, te-au lăsat să construiești cu fosa septica sau statie de epurare? Te întreb că am cumpărat un teren în aceeași zonă și m-am lovit de aceeași problema!