Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Stimulentul de inserție
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Stimulentul de inserție

Sunt in concediu de creștere copil si doresc sa ma reîntorc la muncă pentru a beneficia de Stimulenntul de inserție....soțul meu sa angajat recent si nu am solicitat luna de concediu ...de aceea, cu cât timp înainte de a împlini copilul 2 ani trebuie sa ma intorc?
60 de zile (2 luni) sau 60 de zile lucrătoare?....sau si mai devreme ca sa acopăr luna soțului?
Art. 7 din OUG 111/2010
(2) Pentru persoanele care obțin venituri supuse impozitului potrivit art. 3, cu cel puțin 60 de zile înainte de împlinirea de către copil a vârstei de 2 ani, respectiv 3 ani, în cazul copilului cu handicap, stimulentul de inserție se acordă astfel:
a) până la împlinirea de către copil a vârstei de 3 ani;
b) până la împlinirea de către copil a vârstei de 4 ani, în cazul copilului cu handicap, fără a beneficia în această perioadă de prevederile art. 31 alin. (1) și (2).

Este vorba de zile calendaristie, daca era vb. de zile lucratoare trebuia sa se spacifice asta
Ionut.ion, utilizator
Si daca soțul sa angajat recent si nu a solicitat până acum luna de creștere copil? Ma impiedica cu ceva?
Nu conteaza acest lucru, ci daca inainte de data nasterii copilului implinea sau nu conditiile pentru a primi indemnizatia CCC.
Cornel Vasile, Consilier juridic