avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 644 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Politia locala
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Politia locala

Buna ziua!
Am si eu o intrebare; A primit competente in plus politia locala dupa noul cod rutier?
Sa te opreasca in trafic si sa te legitimeze?
Inca nu am rasfoit acest nou cod rutier si azi am fost oprit de politia locala sa ma verifice daca am autorizatie de circulatie..
Din ce stiu eu ,nu cred ca au dreptul sa ma opreasca in trafic..
Multumesc anticipat!
Cel mai recent răspuns: Ioan Ciobanu , Expert judiciar 17:35, 17 Octombrie 2019
Poliția locală are competențe îde a sancționa cazurile de staționare și parcare neregulamentară.
Poliția locală are competențe îde a sancționa cazurile de staționare și parcare neregulamentară.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Polițist rutier dietmarkrutsch dietmarkrutsch Am observat tot mai multe spețe și comentarii despre polițistul rutier vs. cel ne-rutier. În sensul că în conformitate cu OG 195/2002 DOAR POLIȚISTUL ... (vezi toată discuția)
Cine are dreptul sa ne opreasca in trafic, politia locala ... sau rutiera romana icoman icoman Am gasit un comentariu interesant: [quot] Intrebare : cei de la control trafic (RAR) mai fac semne sa opresti (fara politiie rutiera cu ei) ce faci opresti ... (vezi toată discuția)
Stationare auto Basarab_ionut Basarab_ionut Cine are dreptul sa ma sanctioneze la stationare pe un drum public cu o latime mai mica de 6m lucru care nu stiam decat daca masor si fara indicator. (vezi toată discuția)