Forum Discuţii juridice Executare silită Poprire CHF - Va rog raspuns
Discuție deschisă în Executare silită

Poprire CHF - Va rog raspuns

Bună dimineaţa!
Vă rog frumos o lămurire pentru următoarea speţă:
Am contractat un credit ipotecar în valoare de 35.054CHF în data de 25.08.2005.Cursul CHF atunci era de 2.2665 lei pentru 1 CHF.
Nu am mai putut plăti ratele, apartamentul a fost vândut la licitaţie în noiembrie 2011. Raportul de evaluare întocmit în data de 12.05.2011 menţionează o valoare de piaţă determinată pe bază de venit de 19.440 euro (79.700 RON) şi o valoare de piaţă recomandată de 18.540 euro (76.000 RON).
Mi s-a instituit poprire pe salariu în 25.06.2012 în valoare de 23.674 CHF şi 7.789 lei cheltuieli de executare.
Suma poprită s-a epuizat în luna august 2019.
În luna septembrie 2019 s-a primit la angajator o altă instituire de poprire în valoare de 18.320CHF (cursul CHF fiind de 4.3757 lei)
Valoarea atât de ridicată a noii popriri se datorează recalculării dobânzii şi cursului CHF?
Pentru amănunte unde mă pot adresa? La un notar sau la BEJ?
Pot beneficia de clauza impreviziunii din Legea dării în plată, având în vedere că apartamentul s-a vândut?
Mulţumesc!
~ Conținut șters la cerere ~
Multumesc. As dori să ştiu dacă mă încadrez în condiţiile Legii dării în plată, având în vedere că mi s-a vândut impbilul şi am şi poprirea aceasta uriaşă pe salariu.