avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 821 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Executare silită Poprire CHF - Va rog raspuns
Discuție deschisă în Executare silită

Poprire CHF - Va rog raspuns

Bună dimineaţa!
Vă rog frumos o lămurire pentru următoarea speţă:
Am contractat un credit ipotecar în valoare de 35.054CHF în data de 25.08.2005.Cursul CHF atunci era de 2.2665 lei pentru 1 CHF.
Nu am mai putut plăti ratele, apartamentul a fost vândut la licitaţie în noiembrie 2011. Raportul de evaluare întocmit în data de 12.05.2011 menţionează o valoare de piaţă determinată pe bază de venit de 19.440 euro (79.700 RON) şi o valoare de piaţă recomandată de 18.540 euro (76.000 RON).
Mi s-a instituit poprire pe salariu în 25.06.2012 în valoare de 23.674 CHF şi 7.789 lei cheltuieli de executare.
Suma poprită s-a epuizat în luna august 2019.
În luna septembrie 2019 s-a primit la angajator o altă instituire de poprire în valoare de 18.320CHF (cursul CHF fiind de 4.3757 lei)
Valoarea atât de ridicată a noii popriri se datorează recalculării dobânzii şi cursului CHF?
Pentru amănunte unde mă pot adresa? La un notar sau la BEJ?
Pot beneficia de clauza impreviziunii din Legea dării în plată, având în vedere că apartamentul s-a vândut?
Mulţumesc!
Cel mai recent răspuns: tuilleries , utilizator 11:21, 18 Octombrie 2019
~ Conținut șters la cerere ~
Multumesc. As dori să ştiu dacă mă încadrez în condiţiile Legii dării în plată, având în vedere că mi s-a vândut impbilul şi am şi poprirea aceasta uriaşă pe salariu.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Poprire chf tuilleries tuilleries Bună dimineaţa! Vă rog frumos o lămurire pentru următoarea speţă: Am contractat un credit ipotecar în valoare de 35.054CHF în data de ... (vezi toată discuția)
Executare silita apartament ipotecat tatiananae81 tatiananae81 Buna ziua, am un credit ipotecar pe care nu-l mai pot platii pentru ca e in valuta si rata depaseste castigul nostru pe familie.Am trecut deja prin doua ... (vezi toată discuția)
Cat reprezinta mai exact poprirea in cazul executarii silite la un credit ipotecar? raduandrei_75 raduandrei_75 Buna ziua, va rog sa ma ajutati cu cateva raspunsuri competente (eventual cu numarul articolului din codul civil) la situatia mea. Mai exact, sunt divortat de ... (vezi toată discuția)