Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Înștiințarea că trebuie taxă de timbru la ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Înștiințarea că trebuie taxă de timbru la contestarea unui PV a venit în lipsa mea și am pierdut termenul. Dacă o depun acum se mai ia în considerare?

Am facut o contestatie impotriva unui proces verbal de circulatie.Cine mi-a intocmit actele nu m-ia spus ca trebuie platita si o taxa de timbru.Cand am fost instiintat despre acest lucru ,eu am fost plecat din localitate. Dar cand am revenit, trecusera cele cinci zile legale de depunere. Acum am primit comunicare ca cererea de contestatie este anulata din lipsa acestei cereri,dar am drepul de contestatie de 10 zile.Acum daca depun aceasta taxa,se mai ia in considerare si se rejudeca,s-au ramane definitiva dupa cele 15 zile ? Multumesc pentru intelegere.
Manuela Rășină, administrator
~ Conținut șters la cerere ~
In principiu nu veti schimba solutia caci ea a fost corecta in lipsa chitantei care sa ateste plata taxei de timbru.

Aveti la dispozitie 10 zile sa depuneti taxa si nu 5.

Ceea ce puteti face este insa sa solicitati repunerea in termenul de depunere a dovezii taxei de timbru, facand dovada imposibilitatii (lipsei din localitate) de a plati si depune dovada la dosar in acele 10 zile.
Sansele sunt foarte mici,puteti depune cerere de reexaminare, pt a mai trage de timp.
Multumesc pentru raspuns,dar acele 10 zile sa le calculez din ziua cand s-a pronuntat instanta s-au de cand am primito eu prin posta.
De cd ati primit o dvs prin posta