avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 534 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Accize, alte taxe Taxa de timbru al contestatiei la proces verbal
Discuție deschisă în Accize, alte taxe

Taxa de timbru al contestatiei la proces verbal

Buna seara! Am primit o amenda si am decis sa fac contestatie la procesul verbal primit prin posta. Acesta avea CNP-ul gresit, exista martor dar organul de politie nu a solicitat semnatura lui dar nici a mea. Am depus toate actele, inclusiv taxa de timbru. Dupa 2 saptamani de la depunerea contestatiei primesc acasa un alt ordin de plata a taxei de timbru in contextul in care am platit-o deja. Imi puteti spune de ce? Va multumesc anticipat.
Ati si depus-o la dosar prin registratura instantei?
Ca instanta nu citeste in stele daca ati platit sau nu.
Buna seara,

Se intampla ca grefierii sa mai greseasca atunci cand trimit citatiile. Cu toate acestea verificati ca taxa de timbru judiciar sa se afle la dosar.
Da. Am depus toate actele la dosar in dublu exemplar.
Ultima modificare: Miercuri, 20 Februarie 2019
Alexandra Victoria I., utilizator
Va multumesc pentru raspuns. Am verificat si sunt toate actele in dosarul trimis. In orice caz, voi mai plati inca o data taxa de timbru pentru a nu fi o problema acest lucru.

Sebastian Murariu a scris:

Buna seara,

Se intampla ca grefierii sa mai greseasca atunci cand trimit citatiile. Cu toate acestea verificati ca taxa de timbru judiciar sa se afle la dosar.

Am depus toate actele in dublu exemplar. Altfel stiam de ce am primit acea notificare. Multumesc pentru raspuns.

Ana-Maria Dutescu a scris:

Ati si depus-o la dosar prin registratura instantei?
Ca instanta nu citeste in stele daca ati platit sau nu.

Alte discuții în legătură

Acte necesare contestatie proces verbal Daniela005 Daniela005 Buna seara.....Care sant actele necesare la depunerea contestatiei?Deoarece o sa trimit prin posta actele nu doresc vre-o surpriza,cum,ca nu ar fii toate ... (vezi toată discuția)
Buna ziua, maine voi depune o cerere de chemare in judecata in ... shomescu shomescu Buna ziua, Maine voi depune o cerere de chemare in judecata in contencios administrativ a unei primarii cu 3 capete: 1 - anulare certificat de urbanism ... (vezi toată discuția)
Greseala instanta - chemarea in judecata trimisa gresit la alta institutie anti77 anti77 Am atacat un proces verbal de contraventie emisa de primaria din comuna X, iar acesta instanta o directionat-o gresit catre Inspectoratul Judetean de Politie. ... (vezi toată discuția)