Forum Discuţii juridice Securitate şi Sănătate în ... Bună ziua am o nelămurire de ce nu îmi plătește ...
Discuție deschisă în Securitate şi Sănătate în Muncă (fost Protecţia Muncii)

Bună ziua am o nelămurire de ce nu îmi plătește concediul medical

Ma numesc Milontai Paul Bogdan am început munca în data de 1 martie 2019 la un loc de munca am încetat activitatea în data de 17 aprilie 2019 nu am muncit 3 zile lucratoare pentru ca am fost la interviu și pe la analize m-am angajat în 22 aprilie la alta firma pana în data de 31 aprilie din data de 3 septembrie am început iarăși munca alt job am muncit 4 zile și am suferit un accident iar acuma casa de asigurări nu îmi plătește concediul medical. Mulțumesc anticipat
Este vorba de accident de munca?
Bună ziua,

Indemnizația se calculează la media veniturilor salariului brut din ultimele sase luni anterioare incidentului.
Dvs. nu prea a-ți lucrat în ultimile 6 luni, dacă înțeleg eu bine din postare.
Nu si in cazul unui accident de munca.
Altul trebuie sa fie motivul...
Precizati codul de pe certificatul medical. Daca ati primit concediul medical in urma producerii unui eveniment care a fost inregistrat ca accident de munca, concediul medical se plateste obligatoriu conform prevederilor Legii nr. 346/ 2002 republicata in 2009 privind asigurarea obligatorie pentru AM si BP,
-art.19 (3) În cazul în care stagiul de cotizare este mai mic de o lună, baza de calcul a
indemnizaţiilor o constituie venitul lunar brut din prima lună de activitate pentru care s-a
stabilit să se plătească contribuţia.