Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Declaratia de venit: domiciliul fiscal vs domiciliul ...
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Declaratia de venit: domiciliul fiscal vs domiciliul resedinta

Buna seara!

As dori sa stiu unde trebuie depusa declaratia privind venitul estimat in conditiile in care domiciliul fiscal este in Bucuresti sector 1 iar domiciliul de resedinta se afla in municipiul constanta?

Va multumesc anticipat!
Declaratia privind venitul estimat se depune acolo unde se afla sursa venitului .
Buna ziua !
Asa cum foarte corect a scris si d- nul contabil, conform Legii 571/2003 cu moificarile si completarile ulterioare si O.U.G. nr. 92/2003 R privind Codul de Procedura Fiscala, declaratia o depuneri in Bucuresti.
Cu stima !

Marius Zaharia, Avocat
Va multumesc frumos pentru raspunsuri!

azalee, utilizator
Buna seara!

Revin cu o intrebare:unde trebuie sa depun declaratia de venit (formular 220) in conditiile in care domiciliul fiscal se afla in Sectorul-1?

Va multumesc!
eu cred ca declaratia de venit trebuie sa o depuneti la Constanta, unde aveti adresa de resedinta.
in declaratie se trece CNP-ul persoanei fizice si domiciliul fiscal, cf OMEF 2371/2007.

domiciliul fiscal al persoanelor fizice este adresa unde-si au domiciliul, conform art. 31, alin 1, lit a din OG 92/2003 privind codul de procedura fiscala

daca sunteti platitor de TVA, de exemplu, decontul de taxa il veti depune pe CIF-ul PFA-ului la AFP Bucuresti, Sector1.