Forum Discuţii juridice Asociaţii şi fundaţii, într-un ... Asociație studenți.
Discuție deschisă în Asociaţii şi fundaţii, într-un cuvânt: ONG-uri

Asociație studenți.

Bună ziua! Este posibilă înființarea unei asociație a studenților într-o facultate
din cadrul UB? Și dacă da, în ce constă înființarea juridică a acesteia?
Looney Mouse, utilizator
Da. Consultati Ordonanta 26 din 2000. RESPECTATI PASII DIN ORDONANTA. SUCCES.
Mulțumesc!

APET_R a scris:

Da. Consultati Ordonanta 26 din 2000. RESPECTATI PASII DIN ORDONANTA. SUCCES.

Desigur. PUteti gasi un ghid practic de infiintat asociatii aici: [ link extern ]
Fata de acel text, din sept 2018, au intervenit cateva mici modificari in legislatie: ACum se cere sa se depuna la judecatorie si copie certificata de pe actele de identitate ale tuturor membrilro si o declaratie autentificata notarial a reprezentantului legal ref. cine sunt beneficiarii legali ai asociatiei.
radumititean, utilizator