avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1157 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii şi fundaţii, într-un ... Asociație studenți.
Discuție deschisă în Asociaţii şi fundaţii, într-un cuvânt: ONG-uri

Asociație studenți.

Bună ziua! Este posibilă înființarea unei asociație a studenților într-o facultate
din cadrul UB? Și dacă da, în ce constă înființarea juridică a acesteia?
Ultima modificare: Vineri, 18 Octombrie 2019
Looney Mouse, utilizator
Cel mai recent răspuns: radumititean , utilizator 00:07, 3 Decembrie 2019
Da. Consultati Ordonanta 26 din 2000. RESPECTATI PASII DIN ORDONANTA. SUCCES.
Mulțumesc!

APET_R a scris:

Da. Consultati Ordonanta 26 din 2000. RESPECTATI PASII DIN ORDONANTA. SUCCES.

Desigur. PUteti gasi un ghid practic de infiintat asociatii aici: [ link extern ]
Fata de acel text, din sept 2018, au intervenit cateva mici modificari in legislatie: ACum se cere sa se depuna la judecatorie si copie certificata de pe actele de identitate ale tuturor membrilro si o declaratie autentificata notarial a reprezentantului legal ref. cine sunt beneficiarii legali ai asociatiei.
Ultima modificare: Marți, 3 Decembrie 2019
radumititean, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Infiintare asociatie a_silvian a_silvian buna ziua, pentru infiintare asociatie, este necesara vreo declaratie notariala data de catre presedinte prin care sa rezulte faptul ca el este singurul ... (vezi toată discuția)
Dovada patrimoniu extras cont asociatie club sportiv Mihail Preda Mihail Preda Buna ziua! Am infiintat o asociatie club sportiv conf oug 26/2000! Am toate actele inclusiv CIF. Pt a obtine Certificatul de Identitate sportiva imi trebuie ... (vezi toată discuția)
Forma de organizare salon non profit dagy dagy Bună ziua. Vreau sa înființez un salon de înfrumusețare care sa funcționeze după următoarele reguli. Stiliștii fac munca voluntara iar clienții nu ... (vezi toată discuția)