Forum Discuţii juridice Asociaţii şi fundaţii, într-un ... Forma de organizare salon non profit
Discuție deschisă în Asociaţii şi fundaţii, într-un cuvânt: ONG-uri

Forma de organizare salon non profit

Bună ziua.
Vreau sa înființez un salon de înfrumusețare care sa funcționeze după următoarele reguli. Stiliștii fac munca voluntara iar clienții nu plătesc. Se adresează celor cu mai puține finanțe disponibile.
Ce forma legala ar trebui sa aibă o asa activitate?
poate fi asociatie care isi propune sa ofere in mod caritabil gratuit asemenea servicii. Pentru infiintare puteti vedea de exemplu acest ghid ( Atentie, sunt cateva mici modificari in legislatie intervenite de la ultima editie incoace de ex. la infiintare trebuie sa intocmiti si sa depuneti si o "declaratie privind beneficiarii reali" autentificata notarial si sa depuneti la judecatorie si copii certificate ale actelor de identitate ale fondatorilor....) [ link extern ]
radumititean, utilizator