Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Concediu prenatal si lauzie?
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Concediu prenatal si lauzie?

Buna seara,

Sunt insarcinata in 4 luni si angajata din data de 19 septembrie 2019. Data probabila a nasterii este 6 aprilie 2020.
Prind 7 luni lucrate din 2018 care se vor adauga la cele 12 luni in ultimii 2 ani pentru a putea beneficia de indemnizatie de crestere copil. Bun, cu asta sunt lamurita.
Din octombrie 2018 si pana pe 19 septembrie 2019 eu nu am mai lucrat.
Intrebarea mea este urmatoarea: voi beneficia de concediu prenatal si concediu de lauzie?

Mulțumesc!
Madaaa, utilizator
mai 2018 - aprilie 2020 este perioada eligibila pentru CCC.

Stagiul minim de asigurare pentru acordarea concediului de maternitate este de 6 luni realizate în ultimele 12 luni anterioare lunii pentru care se acordă concediul medical.

Care ar fi data cand veti intra in prenatal?
De ce mai 2018? Eu nasc pana in 6 aprilie 2020. Sunt 12 luni in ultimele 24 luni anterioare lunii nasterii, nu? Eu am lucrat tot anul 2018 pana pe 4 octombrie 2018. Dupa care am pauza pana pe 19 septembrie 2019.
Pe mine ma intereseaza strict calculul CO pre si post natal, adica din data de 19.09.2019, pentru ca nu stiu cum sa fac... Si nu am idee cand si daca am dreptul la acest CO pre si post natal. Stiu ca sunt 126 zile pe care le pot imparti cum doresc cu cele 42 zile de rigoare dupa nastere. Asadar, nu stiu daca exista vreo vatianta in care sa ma pot incadra la aceste concedii.
Mulțumesc.

Cornel Vasile a scris:

mai 2018 - aprilie 2020 este perioada eligibila pentru CCC.

Stagiul minim de asigurare pentru acordarea concediului de maternitate este de 6 luni realizate în ultimele 12 luni anterioare lunii pentru care se acordă concediul medical.

Care ar fi data cand veti intra in prenatal?

Madaaa, utilizator
De ce mai 2018? Deoarece din aceasta luna incepe perioada de eligibilitate pentru CCC.

Calculul nu avem cum sa-l facem, atat timp cat nu stiti data cand veti intra in prenatal.

Pentru a sta fara griji , d.p.m.d.v., ar trebui sa intrati in prenatal in martie 2020....