avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1419 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Angajat pe perioada CCC
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Angajat pe perioada CCC

Bună dimineata!

Care sunt condițiile în care pot sa beneficiez de indemnizație CCC, dar și sa lucreza una dintre firme.
Menționez ca la o firma lucrez cu 8 ore și acolo sunt în prenatal, la alta firma lucrez cu 2 ore/zi.
As dori sa continui activitatea la firma cu part time, dar nu știu exact condițiile în care o pot face.

Mulțumesc anticipat pentru lămuriri.
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 11:03, 21 Octombrie 2019
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Legea prevede ca , pe durata CCC se pot realiza în decursul unui an calendaristic, venituri supuse impozitului, prin desfășurarea efectivă a unei activități în perioada de concediu, al căror nivel net nu depășește de 5 ori cuantumul minim al indemnizației (n.m., 6250 lei) fara a distinge categoriile de venituri care se pot realiza - echivalent a 520 lei net/luna - 889 lei brut/luna - echivalentul unui c.i.m. cu 71 ore/luna

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Ccc plus job part time Crystyana30 Crystyana30 Buna ziua , Dacă sunt in concediu creștere copil, stiu ca se poate lucra part time, Cate ore sunt permise pe saptamana/ luna ? Ce salariu se poate incasa ... (vezi toată discuția)
Buna dimineata!sunt in concediu crestere copil.as putea fi angajata ... #mamadedoi #mamadedoi Buna dimineata!Sunt in concediu crestere copil.As putea fi angajata cu norma de 2 ore fara a-mi fi afectata indemnizatia?Stiam ca exista un plafon de realizare ... (vezi toată discuția)
Serviciu part-time in concediu creștere copil Valentinad17 Valentinad17 Buna ziua! Va rog din suflet sa ma ajutați cu o informație! Dacă sunt însărcinată și sunt angajata la o instituție de stat, la care ma aflu in ... (vezi toată discuția)