Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Angajat pe perioada CCC
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Angajat pe perioada CCC

Bună dimineata!

Care sunt condițiile în care pot sa beneficiez de indemnizație CCC, dar și sa lucreza una dintre firme.
Menționez ca la o firma lucrez cu 8 ore și acolo sunt în prenatal, la alta firma lucrez cu 2 ore/zi.
As dori sa continui activitatea la firma cu part time, dar nu știu exact condițiile în care o pot face.

Mulțumesc anticipat pentru lămuriri.
Legea prevede ca , pe durata CCC se pot realiza în decursul unui an calendaristic, venituri supuse impozitului, prin desfășurarea efectivă a unei activități în perioada de concediu, al căror nivel net nu depășește de 5 ori cuantumul minim al indemnizației (n.m., 6250 lei) fara a distinge categoriile de venituri care se pot realiza - echivalent a 520 lei net/luna - 889 lei brut/luna - echivalentul unui c.i.m. cu 71 ore/luna