Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Partaj
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Partaj

Bună, soțul meu a decedat, trebuie sa fac act de moștenire în decurs de 6 luni, cum procedez în condițiile în care soțul meu a mai fost căsătorit, și ulterior despărțit dar fara a face partaj, trebuie sa dezbat moștenirea, având 2 copii, are doar o autorizație de construcție pe un garaj. Eu cum procedez cu fosta soție?
Mergeti cu actele la notar.
Daca nu va intelegeti toti intre voi veti ajunge la instanta.
Mergeti mai intai la notar si apoi mergeti cu actele la avocat daca vor exista neintelegeri...
Buna ziua,
Prima data vedeti ce bunuri a avut impreuna cu fosta sotie ( pe ce acte de proprietate ale bunurilor fostului sot apare si ea).
Din acestea, in functie de cota fiecaruia, trebuie sa o despagubiti.
Daca nu apare pe niciun act o puteti intreba dvs., sau chiar anunta ca urmeaza sa dezbateti succesiunea, si sa vedeti ce pretentii are doamna si pe ce se bazeaza acestea...
Nu ar strica sa discutati cu un avocat, sa vada si acesta actele, pe langa notar...
Ionut.ion, utilizator
Este buna ideea sa vorbeasca cu avocatul inainte de notar dar avocatul costa bani...
Doar daca vrea sa ramana unic mostenitor ar fi indicat sa consulte un avocat inainte de notar...