Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... succesiunea
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

succesiunea

sotul meu a decedat.in urma sa dorim sa facem succesiunea :eu,sotia si cei 2 copii
cum trebuie sa procedam?
Trebuie sa va prezentati la notar si sa declarati ca acceptati succesiunea si daca nu exista neintelegeri se rezolva totul acolo.
candidate_of_law, utilizator
Daca va intelegeti toti amiabil si copiii sunt majori, puteti merge la notar, daca nu va intelegeti sau exista si minori apelati la instanta.
De mentionat ca e recomandabil sa va exprimati dreptul de optiune succesorala ( adica sa acceptati sau sa renuntati la mostenire) in termen de 6 luni de la deschiderea succesiunii ( data decesului) si apoi, daca dezbateti succesiunea in termen de 2 ani nu platiti impozit.
n-ati precizat:copii sunt minori sau majori?
colegii au dreptate,mergeti si acceptati mostenirea in sase luni.daca nu aveti bani pt onorariu notar obtineti doar certificat de calitate de mostenitor care costa 100 lei urmand ca in cei doi ani cat sunteti scutiti de taxe la stat sa declarati/impartiti si bunurile