Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

succesiune

Buna ziua! santem 2 frati ...mama a murit acum 1 luna .......cand trebuie data declaratia de acceptare succesiune si cand trebuie dezbatuta ?
Declaratia poate sa fie data pana la implinirea termenului de un an de la data decesului ,succesiunea poate sa fie dezbatuta oricand.Succes.Daca dezbateti succesiunea in tr de 2 ani o sa fiti scutita de plata impozitului de 1% din valoarea masei succesorale.
Bună ziua, si sincere condoleanțe.

Termenul legal de opțiune succesorală (adică termenul în care trebuie să dați declarația de acceptare) este de un an.

În situația în care nu există neînțelegeri între moștenitori, aceștia se pot prezenta la notar în vederea dezbaterii succesiunii, fără a mai da declarația de acceptare.

Dar dacă nu dezbateți succesiunea în termen de un an și ulterior se ivesc neînțelegeri, se poate invoca de către parte adversă lipsa acceptării.

Așa fiind, sfatul meu este să dezbateți succesiunea în termen de un an de la data decesului.
multumesc mult pentru raspuns !