avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 767 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Securitate şi Sănătate în ... ssm
Discuție deschisă în Securitate şi Sănătate în Muncă (fost Protecţia Muncii)

ssm

caz:
-studii superioare de scurta durata;
-nu ingineresti, agricole sau silvice , dar tehnice;
-absolvent de curs postuniversitar evaluator riscuri ssm, organizat in conditiile legii 1/2011, in colaborare cu o institutie de invatamant superior acreditata.
-intrebare: se poate infiinta un SEPP?
Ultima modificare: Marți, 22 Octombrie 2019
floriontehnic, utilizator
Cel mai recent răspuns: POPA GHEORGHE , Specialist in domeniul Securitatii si Sanatatii in Munca 15:48, 23 Octombrie 2019
Eu spun ca nu.
ART. 37 din H.G. 1425/2006
(1) În vederea abilitării pentru activităţile de prevenire şi protecţie prevăzute la art. 15, solicitanţii vor transmite un dosar care va cuprinde următoarele documente:
a) cerere de abilitare pentru servicii externe de prevenire şi protecţie, potrivit modelului prezentat în anexa nr. 8;
b) opisul documentelor din dosar;
c) copie de pe certificatul de înregistrare la registrul comerţului, care să conţină codul CAEN corespunzător activităţii pentru care se abilitează, şi, după caz, copie de pe actul constitutiv;
d) lista cu personalul care va desfăşura activităţi în domeniul securităţii şi sănătăţii în muncă;
e) copii ale documentelor care atestă pregătirea profesională şi nivelul de pregătire, potrivit prevederilor art. 31 şi 32, a personalului care va desfăşura activităţi în domeniul securităţii şi sănătăţii în muncă;
f) curriculum vitae pentru personalul care va desfăşura activităţile de prevenire şi protecţie;
g) copii ale documentelor care atestă vechimea de cel puţin 5 ani în domeniul securităţii şi sănătăţii în muncă, pentru conducătorul serviciului extern de prevenire şi protecţie;
h) memoriu de prezentare, din care să rezulte mijloacele materiale şi resursele umane de care dispun;
i) copii ale deciziei de numire şi contractului individual de muncă, pe perioadă nedeterminată, pentru conducătorul serviciului extern de prevenire şi protecţie;
j) copii ale contractelor individuale de muncă ale personalului de execuţie din serviciul extern de prevenire şi protecţie;
k) declaraţii ale personalului serviciului extern de prevenire şi protecţie privind păstrarea confidenţialităţii, în timpul şi după încetarea desfăşurării activităţilor de prevenire şi protecţie, asupra informaţiilor la care are acces.
(2) Se exceptează de la prevederile alin. (1) lit. e) dosarele depuse de solicitanţii care au lucrat cel puţin 5 ani în compartimentele cu atribuţii în domeniul securităţii şi sănătăţii în muncă din cadrul Ministerului Muncii, Familiei şi Protecţiei Sociale, Inspecţiei Muncii, inspectoratelor teritoriale de muncă, Casei Naţionale de Pensii şi Alte Drepturi de Asigurări Sociale şi caselor teritoriale de pensii, precum şi din cadrul instituţiilor similare din statele membre ale Uniunii Europene sau Spaţiului Economic European şi care, la data depunerii dosarului în vederea abilitării, nu mai sunt în activitate în aceste instituţii.
(3) Dovada îndeplinirii cerinţelor prevăzute de prezentul articol poate fi făcută şi prin documente eliberate de o autoritate competentă dintr-un alt stat membru al Uniunii Europene sau din Spaţiul Economic European, întocmite într-un scop echivalent sau din care să reiasă că sunt îndeplinite cerinţele respective, prezentate în copie certificată de către solicitant şi însoţite de o traducere neoficială în limba română.
(4) Memoriul de prezentare prevăzut la alin. (1) lit. h) trebuie să conţină, cel puţin, informaţii cu privire la:
a) sediu social;
b) baza tehnico-materială;
c) activităţile de prevenire şi protecţie prevăzute la art. 15 pe care intenţionează să le desfăşoare.

Seful SEPP trebuie sa indeplineasca conditiile prevazute de HG nr. 1425/ 2006 cu modificarile si completarile ulterioare,
-art. 50 (1) Cerintele minime de pregatire in domeniul securitatii si sanatatii in munca corespunzatoare nivelului superior, care trebuie indeplinite in mod cumulativ, sunt urmatoarele:
a) absolvirea, in domeniile fundamentale: stiinte ingineresti, stiinte agricole si silvice, cu diploma de licenta sau echivalenta, a ciclului I de studii universitare, studii universitare de licenta, ori a studiilor universitare de lunga durata sau absolvirea cu diploma de absolvire a studiilor universitare de scurta durata;
b) curs in domeniul securitatii si sanatatii in munca, cu continut minim conform celui prevazut in anexa nr. 6 lit. B, cu o durata de cel putin 80 de ore;
c) absolvirea cu diploma sau certificat de absolvire, dupa caz, a unui program de invatamant postuniversitar in domeniul securitatii si sanatatii in munca, cu o durata de cel putin 180 de ore.
(2) Indeplinirea cerintelor prevazute la alin. (1) se atesta prin diploma de studii si certificatele de absolvire a cursurilor prevazute la alin. (1) lit. b) si c).
(3) Cerinta minima prevazuta la alin. (1) lit. b) si c) este considerata indeplinita si in situatia in care persoana a obtinut o diploma de master sau doctorat in domeniul securitatii si sanatatii in munca.
Nu sunt respectate prevederile de la al.(1) lit.a)
Cursul de evaluator de risc nu face parte din cursurile prevazute la al.(1) lit.c)
Domnule Popa,
Revin cu o completare la discutia noastra anterioara:
1. In acceptiunea dvs. de ce cursul de evaluator al riscurilor de accidentare si sanatate in munca de 224 ore/30 ECTS nu face parte din cursurile prevazute la art.50. ?( persoana poseda un certificat de atestare a competentelor profesionale, eliberat de UNIVERSITATEA TEHNICA DIN CLUJ-NAPOCA, in domeniul inginerie macanica R73-COR 226303, G34-COR 242 304, R68-COR226307-este vorba de un angajat al firmei mele),
2. pot sa-l numesc in functia de sef SIPP ? (are si curs de 80 de ore).
Multumesc !
Sa revenim...
Una este SIPP, alta este SEPP...
Puteti intreba la ITM-ul judetean daca acel curs se incadreaza in conditiile specificate mai sus de D-nul Popa, la punctul c) (c) absolvirea cu diploma sau certificat de absolvire, dupa caz, a unui program de invatamant postuniversitar in domeniul securitatii si sanatatii in munca, cu o durata de cel putin 180 de ore.)
Daca da...il puteti numi sef al SIPP, cu conditia indepliniri si conditiei de la punctul a ( a) absolvirea, in domeniile fundamentale: stiinte ingineresti, stiinte agricole si silvice, cu diploma de licenta sau echivalenta, a ciclului I de studii universitare, studii universitare de licenta, ori a studiilor universitare de lunga durata sau absolvirea cu diploma de absolvire a studiilor universitare de scurta durata;).
Daca tot ati ajuns la ITM...intrebati si de punctul a)., sa fiti mai sigur.
Ultima modificare: Miercuri, 23 Octombrie 2019
Ionut.ion, utilizator
Domnule Ionut.Ion,
Sa revenim...
Ati afirmat ca una este SIPP si alta SEPP...
studiu de caz:
-dvs. sunteti seful unui SEPP care are in portofoliu 3 birouri de copiat acte, doua farmacii si un cabinet de avocatura (nr de lucratori la cele 6 societati=max.50);
-eu sunt seful unui SIPP la o firma de constructii cu peste 250 de lucratori.
Unde este responsabilitatea mai mare ?
Haideti sa gandim logic, nu sa dam copy paste din legi, facute cu tinta precisa...
Exprimati-va parerea ..

Alte discuții în legătură

Componenta serviciu intern de prevenire si protectie Enache Florin Enache Florin Salut, Serviciu intern de prevenire si protectie poate sa fie format din angajat intern cunoma intreaga, incadrat ca inspector SSM curs de 80 ore si ... (vezi toată discuția)
Ce oportunități de carieră am în urma diplomelor obținute? Goran Carmen Goran Carmen Am terminat Facultatea de stiinte economice ( Bucuresti ), Master in Managementul Resurselor Umane( Bucuresti), Master in Managementul securitatii si sanatatii ... (vezi toată discuția)
Bună ziua. dacă sunt economist și am un curs ssm de 80 ore si curs ... Aliia Aliia Bună ziua. Sunt economist fără masterat, am un curs SSM de 80 ore si curs postuniversitar de 240 ore. Pot fi șef la serviciul intern de prevenire şi ... (vezi toată discuția)