Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Regularizare CASS 2012
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Regularizare CASS 2012

Buna seara,
Pe 18.10 2019 am fost instiintata de banca cu privire la o poprire.
Am mers la ANAF SECTOR 2 unde am primit o decizie de impunere anuala pt contributia CASS pe 2012, cu numar de inregistrare din 2017 (mentionez ca nu am fost instiintata de acest lucru de catre ANAF Bucuresti pe nicio cale email/recomandata din 2017 pana in prezent)
Din decizie reiese o diferenta de contributii rezultata din regularizarea anuala- diferente stabilite in plus - 1524lei.
In anul 2012 - lucram cu carte de munca, dar obtineam si venituri din drepturi de autor. In plus, pana in 2014, am avut domiciliul in brasov.
Intrebarea mea este - aveam obligatia sa platesc CASS-ul in 2012 pentru D.A. (regim retinere la sursa), daca eram si angajata? Exista modificari in ordonanta care sa permita o decizie de impunere retroactiva?
Multumesc
scbuggerbug, utilizator
~ Conținut șters la cerere ~