avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 499 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Regularizare CASS 2012
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Regularizare CASS 2012

Buna seara,
Pe 18.10 2019 am fost instiintata de banca cu privire la o poprire.
Am mers la ANAF SECTOR 2 unde am primit o decizie de impunere anuala pt contributia CASS pe 2012, cu numar de inregistrare din 2017 (mentionez ca nu am fost instiintata de acest lucru de catre ANAF Bucuresti pe nicio cale email/recomandata din 2017 pana in prezent)
Din decizie reiese o diferenta de contributii rezultata din regularizarea anuala- diferente stabilite in plus - 1524lei.
In anul 2012 - lucram cu carte de munca, dar obtineam si venituri din drepturi de autor. In plus, pana in 2014, am avut domiciliul in brasov.
Intrebarea mea este - aveam obligatia sa platesc CASS-ul in 2012 pentru D.A. (regim retinere la sursa), daca eram si angajata? Exista modificari in ordonanta care sa permita o decizie de impunere retroactiva?
Multumesc
Ultima modificare: Marți, 22 Octombrie 2019
scbuggerbug, utilizator
Cel mai recent răspuns: scbuggerbug , utilizator 19:57, 22 Octombrie 2019
~ Conținut șters la cerere ~

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Decizii de impunere anuale pentru stabilirea cass pentru cetățean român cu dublă cetățenie, rezident din 2000 în străinătate Alcor_Gea Alcor_Gea Bună ziua. Sunt cetățean cu dublă cetățenie, rezident din 2000 în străinătate, căsătorit cu cetățean străin, în străinătate și am, din 2005 ... (vezi toată discuția)
Regularizare cass din 2014 bellefille bellefille Decizie de impunere ,regularizare CASS .comunicata azi 2019,cu sume constatate in plus,unui pensionar care a obtinut un venit din cedarea folosintei bunurilor ... (vezi toată discuția)
Regularizare cass MrDerpson MrDerpson Buna Ziua, Ieri am depus declaratia 200, iar astazi am primit in contul virtual de la ANAF decizia de impunere anuala pentru 2014 (regularizarea). Sunt ... (vezi toată discuția)