Forum Discuţii juridice Executare silită Împrumut persoana fizica
Discuție deschisă în Executare silită

Împrumut persoana fizica

Acum ceva timp am împrumutat de la o cunoștință o suma de bani pe baza unui act notarial. Am plătit o parte din datorie dar din diferite cauze nu am reușit sa restitui datoria în termenul limita impus în contract. Persoana respectiva dorește banii (clar e dreptul ei), nu a mai vrut sa facem nici un fel de înțelegere și a recurs la executare. Eu în acest moment nu am venituri și singurul lucru pe numele meu este apartamentul care este luat cu ipoteca împreună cu soțul.
Întrebările mele ar fi :
1.Poate sa execute apartamentul?
2. Îl poate executa pe soț (venituri, bunuri pe numele lui)
3 Exista vreun termen de prescriere a datoriei?
Mulțumesc.
Buna seara,
1. termenul este de 3 ani de la ultima plata daca nu a intreprins nimic in acest timp. Din fericire pentru ea, a apelat la executor asa caaaaaa...
2. Depinde de suma ca sa poata sa va urmareasca partea de apartament ce va revine.
3. Nu, nu poate sa puna sechestru pe salariul sotului.
Parerea mea este sa platiti incet incet, cat puteti in fiecare luna astfel incat sa va scapati.
Odată cea apelat la executare silită, nu mai poate intră în discuție intervenția prescripției.

Dacă nu aveți salariu să aibă de unde pune poprire, legea îi permite să apeleze la executarea imobiliară, și să vă vândă cota parte din casă.