Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... amenda politia locala
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

amenda politia locala

se da urmatoarea speta: politia locala vine si constata ca nu se colecteaza corect deseurile reciclabile: hartie, plastic, sticla si menajer( unele sunt amestecate). politia ocala poate sa de-a amenda angajatului care este responsabil in aceea zi de asigurarea respectarii acestei cerinte sau da amenda persoanei juridice (companiei).
Amenzile se aplica firmei, urmand ca dupa caz, angajatorul sa recupereze suma de la angajati daca se constata ca au fost incalcate prevederi din ROI al firmei.
Va multumesc pentru raspuns, am ridicat aceasta problema deoarece un politist local a spus ca el are aceasta autoritate. si ca poate da amenda persoanei responsabile cu gestiunea deseurilor ..de aceea aveam aceasta nelamurire!
Puteti contesta amenda primita.
Vedeti articolul de lege mentionat de politist in PV de constatare. Poate fi vreo hotarare de Consiliu local.
Multumesc pt raspuns!