Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Impozitare bonuri de masa .
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Impozitare bonuri de masa .

Buna ziua , nepoata mea lucreaza la o gradinita privata si i se acorda bonuri de masa pe card SODEXO si i se opreste impozit din salariul net cu suma diferentiata de la o luna la alta, retinere cuprinsa intre 40 si 66 lei . Din cate stiu eu valoarea bonurilor de masa este neimpozabila fie in tichete sau echivalentul sumei primita pe card Sodexo. As dori sa imi spuneti daca este legal si daca nu, ce se poate face in acest caz. Multumesc .
Adrian47, utilizator
Valoarea bonurilor de masa se impoziteaza cu 10%.

elenazan a scris:

Valoarea bonurilor de masa se impoziteaza cu 10%.

Valoarea bonurilor fiind de 300 lei impozitul ar trebui sa fie 30 lei maxim 35 lei ( 10% ) nu 60 - 65 lei . Asta inseamna 20 % din venitul net , venit net de 1650 lei.
Adrian47, utilizator
Luati o luna, salariul brut, numarul tichetelor, valoarea lor si verificati pe net intr-un calculator de salarii. Confruntati cu fluturasul ei de salariu.
[ link extern ] /
Dana Posta, utilizator