Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Probleme cu minor
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Probleme cu minor

Cum pot obliga tata la plata pensiei alimentare dacă e plecat din tara și nu știu unde locuiește, adresa fixa, am câștigat în instanta, și recursul are hotarere def pt plata, de 4 ani nu a plătit nimic. Doresc sa ma mut din tara cu actualul soț, copilul nostru și fetita din prima căsătorie, cum as putea, având custodie comuna, el nu-și da acceptul, dar nici nu-și face datoria de tata, nu și-a văzut fata de 4 ani. Nu tine legătură cu ea. Soțul meu trăiește în alta tara și vrem sa reintregim familia. Mulțumesc.
Trebuie sa va adresati instanței de judecată cu o actiune prin care să solicitați exercitarea in mod exclusiv a autorității părintești asupra copilului sau suplinirea acordului tatălui pentru stabilirea cu minorul in strainatate. Este un proces dificil,însă aveti șanse de castig. Va sfătuiesc să luați legătura cu un avocat de pe forum pentru a nu da gres in demersul dvs
Aveți șanse mari să exercitați autoritatea exclusivă dacă dovediți că nu cunoașteți unde locuiește tatăl copilului, că nu aveți un contact al lui și că acesta nu vă contactează periodic, astfel încât la nevoie nu puteți să luați legătura cu el pentru a se lua de comun acord o decizie pentru copil.
În plus, va mai reprezenta un atu faptul că nu plătește pensia de întreținere și nici nu își vizitează copilul, ceea ce arată dezinteresul mare față de copil.
cu privire la pensia de intretinere, adresati-va unui executor judecatoresc.
sumele mai vechi de 3 ani sunt prescrise.
Bună seara, mulțumesc pt răspuns, s-a fixat pensia alimentara după venitul din UK, s-a stabilit 1.000 lei, a făcut recurs pt diminuare pt ca i-a dat demisia și sa mutat pt a i-se pierde urma, am câștigat recursul, a rămas aceeași suma dar a durat 2 ani pana mi-a venit decizia finala, exagerat de mult timp, făcut reclamații la instanta, nu se mai găsea dosarul, cică s-a pierdut, inacceptabil asa ceva. Deci a durat peste 3 ani, în august au fost 4 ani de când am băgat la divorț de atunci el trebuia sa plătească. Avocatul nu face nimic, plătesc "n" dosare, am cerut și ordin prezidențial pt a putea scoate fetita din tara, soțul meu actual trăiește în alta tara, e inuman sa stam separați mai ales ca avem și un bebe împreună. Cred ca voi schimba avocatul, nu face nimic. Nu mi se pare corect sa-se prescrie pensia alimentara din urma când din cauza instantei a durat atât sa am o decizie finala, peste 3 ani. Ce ma sfătuiți? Sa schimb avocatul cu unul mai dur, sa mergem pe penal? Abandon de familie pt fetita? Mai exista ceva? Cineva? Să-l caute în străinătate, să-l găsească, sa fie tras la răspundere, instanta a cerut ambasadei din UK inf dar nici un răspuns.

Geanina DRIAN a scris:

cu privire la pensia de intretinere, adresati-va unui executor judecatoresc.
sumele mai vechi de 3 ani sunt prescrise.

Bună seara, mulțumesc de răspuns. Țin sa specific ca avem custodie comuna, deșii copilul are probleme de sănătate f mari, intervenții chirurgicale etc, mereu monitorizata, am dus dosare în instanta, tot comuna ne-a fost data custodia, pot sa cer din nou analizarea dosarului, pot cere, încerca din nou sa am custodia doar eu? Având în vedere ca el e dispărut din viata noastră de 4 ani total. Mulțumesc.

Adrian ALBU a scris:

Aveți șanse mari să exercitați autoritatea exclusivă dacă dovediți că nu cunoașteți unde locuiește tatăl copilului, că nu aveți un contact al lui și că acesta nu vă contactează periodic, astfel încât la nevoie nu puteți să luați legătura cu el pentru a se lua de comun acord o decizie pentru copil.
În plus, va mai reprezenta un atu faptul că nu plătește pensia de întreținere și nici nu își vizitează copilul, ceea ce arată dezinteresul mare față de copil.