Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Adunare exceptionala generala
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Adunare exceptionala generala

Buna ziua, in conditiile in care presedintele asociatiei de propietari este grav bolnav(internat in spital) si doi membrii din comitet sunt foarte in varsta si bolnavi in ce conditii se poate convoca de urgenta o adunare generala exceptionala?
Multumesc!
Concret care este motivul pentru care intentionati convocare adunare generala extraordinara?
Aveti certitudinea ca presedintele in functie nu mai poate in viitor sa si exercite atributiile?
nu vorbim de viitor, situatia este mult mai grava: de 6 saptamani nu isi mai exercita functiile si se pare ca situatia continua
ART. 47 din legea 196/2018
(2) Adunarea generala este alcatuita din toti proprietarii membri ai asociatiei de proprietari.
(3) Adunarea generala ordinara se convoaca de catre:
a) presedintele asociatiei de proprietari sau comitetul executiv;
b) cel putin 20% din numarul proprietarilor membri ai asociatiei de proprietari.
Cititi legea si reveniti cu intrebari daca mai aveti nelamuriri
Multumesc pentru raspuns dar eu ma refer la Adunarea generala exceptionala, nu ordinara
Si unde in legislatie ati gasit acea notiune?
In legislatie scrie ca trebuie organiata cel putin o A.G. pe an,
Pentru situatiile neprevazute, cum este si cea de fata, se poate organiza o A.G. ordinara ce are pe ordinea de zi incetarea contractului de mandat cu presedintele si cei doi membrii ai comitetului si alegerea altora.
Aceasta se poate organiza de cel putin 20% din proprietari, in conditiile legii ( tabel convocator cu ordinea de zi, etc.-pasii sunt in lege.)
Ionut.ion, utilizator