Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Daca folosesc eToro Ce taxe trebuie sa platesc?
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Daca folosesc eToro Ce taxe trebuie sa platesc?

Vreau sa ma apuc de investitii folosind site-ul eToro. Si il voi folosi full time. Insa, nu stiu din punct de vedere legislativ, ce trebuie sa fac, daca trebuie sa fac vreo ceva in asa fel incat ANAF sa imi considere legitima activitatea pe eToro si sa nu ma trezesc peste ani ca imi vin nu-stiu-ce popriri.
george-neagu, moderator
Va trebui sa depuneti la inceputul anului viitor, pentru activitatea din anul curent, declaratia unica si veti plati impozitul pe venit de 10% pe castigul in atfel de investitie din strainatate. Veti primi de la administratorii acelei platforme o lista de cont cu rezultatele activitatii din acest an si in baza ei completati declarata unica.
george-neagu, moderator
Impozitul se plateste numai pentru veniturile din tranzactiile inchise. In sensul ca daca am cumparat si inca detin niste actiuni, nu voi declara si plati impozit pentru ele, decat in momentul in care le-am si vandut si am realizat efectiv venitul. Corect?
Corect.
Si presupunand ca in intergul an am avut 2 inchideri una de 100 de USD pe profit si alta de 20 de USD pe pierdere, se vor raporta 80 USD, corect? la ce curs USD/RON?
Nu sunt avocat sau contabil, însă am terminat recent de citit instrucțiunile pentru completarea declarației unice.
Din ce am văzut acolo, se folosește cursul mediu anual anunțat de BNR pentru anul în care s-a realizat profitul.

Dacă moneda nu este cotată de BNR (nu e cazul USD) se convertește mai întâi la o monedă cotată, apoi la RON.