avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 431 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Custodie exclusivă copil
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Custodie exclusivă copil

Bună ziua ,sunt tatăl unui băiețel de 9 ani,am divorțat acum un an la notar unde am stabilit:custodie comună,domiciliul copilului la mamă,să-i plătesc pensie alimentară și să pot lua copilul 2 weekend-uri pe lună.Problema este că de la un timp copilul este foarte schimbat cu mine,nu-i mai convine nimic,nu-l mai bucură nimic din ceeace fac pentru el.
Mama lui (fosta soție) îi spune despre mine că eu sunt un rău ,că am numai prieteni drogați,bețivi ,numai lucruri neadevărate ca să mă pună intr-o postură proastă în fața copilului,
dar nu numai pe mine ci și pe părinții mei de care copilul a fost foarte atașat.
Teama mea este dacă poate să ceară custodie exclusivă sau să mă decadă din drepturile părintești .
Are o ură foarte mare față de mine și de familia mea și încearcă să manipuleze copilul să aibă aceeași atitudine.
Sunt disperat pentru că nu vreau să-mi pierd copilul.
Mulțumesc!
Cel mai recent răspuns: When , utilizator 01:06, 30 Octombrie 2019
1 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Buna seara,
1. Este greu sa obtina exercitarea exclusiva a autoritatii parintesti.
2. Parerea mea este sa solicitati si parerea unui PSIHOLOG pentru ca este posibil sa se incerce o alienare parentala.
Ok,mulțumesc frumos.Sunt receptiv la orice sfat pe ca mi-l dați.
O seară frumoasă!
1 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Înregistrați copilul, încercați sa aveți niște martori al comportamentul lui apoi sesizați Dgaspc pentru a ruga sa va ajute pe dumneavoastră și pe copil.
Din ce povestiți fosta încearcă sa alieneze copilul cel mai probabil pentru a-l face sa refuze sa petreacă timp cu dumneavoastră.
Protecția Copilului poate lua masuri și dacă lucrurile nu se schimba puteți cere modificarea domiciliului.
Nu puneți la suflet aceste scăpări, încercați sa citiți cât mai mult pe acest subiect ca să înțelegeți prin ce trece copilul.
Nu vorbiți de rău pe fosta soție însă alertați autoritățile pentru ca alienarea e un abuz deosebit de grav.
Ultima modificare: Marți, 29 Octombrie 2019
When, utilizator
Mulțumesc frumos ,așa am să fac.Vreau să mai subliniez că fosta soție îmi spune în atunci când îi spun situația ,îmi spune că "asta simte copilul și că ea nu se bagă".Asta în fericitul caz când îmi răspunde la telefonsau la mesaje.Dar eu îmi cunosc copilul cum era înainte cu mine și cum este acum.
1 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Exceptând comportamentul schimbat al copilului, acesta povestește ca mama vorbește urat de dumneavoastră?
Va sugerez sa nu mai contactați mama altfel va simți ca va supăra și va continua cu alienarea dacă într-adevăr despre asta e vorba.
Respecta programul de legături personale?
Cel mai bine întâi mergeți întâi dumneavoastră la un psiholog. Copilul poate avea o reacție întârziată la divorț. Pot fi multe alte motive.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Refuzul copilului de a petrece timp cu tatal - ce e de facut? CostinIancu CostinIancu Buna ziua, Dupa cum mentionam si in alte topicuri de pe acest forum, sunt in proces cu fosta sotie pentru modificarea programului meu de vizita a fetitei ... (vezi toată discuția)
Influența negativă a tatălui asupra copilului. ce pot face pe cale legală? Honey32 Honey32 Buna ziua. Am o problema cu fostul concubin si cu relatia lui de tata cu fiica noastra. De fiecare data cand o aduce (dupa vizita la el) fetita, de 2 ani si 5 ... (vezi toată discuția)
Probleme copil dupa vizitarea tatalui Ionut0291 Ionut0291 Buna ziua,va rog frumos daca se poate un raspuns rapid. Sotia mea a divortat de fostul sot,cu care are o fetita de 6 ani,prin divort sa hotarat ca copilul sa ... (vezi toată discuția)