Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... Inregistrare punct de lucru
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

Inregistrare punct de lucru

Ce as avea nevoie pentru a deschide un punct de lucru. Am un PFA cu sediul social acasa si am inchiriat o casa pentru a-mi desfasura activitatea. Pe langa asta as dori sa stiu daca chiria se poate deconta pe firma si ce imi trebuie in cazul in care am inchiriat de la o persoana fizica? Va multumesc.
george-neagu, moderator
Mergeti la registrul comertului cu copie dupa contractul de inchiriere, buletin si ceea ce ati primit de la registrul comertului la infiintarea pfa. O sa va dea acolo sa completati un formular.
Da, puteti deduce cheltuiala lunara cu inchirierea spatiului pentru desfasurarea activitati si plata s-o faceti intr-un cont bancar pentru ca respectivul ca persoana fizica nu va poate da chitanta.
multumesc de sfat.dar stiti cumva daca persoana vrea chiria in euro putem sa i facem transfer in euro?
Doar in lei.