Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Pensia alimentara
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Pensia alimentara

Cum se stabileste pensia alimentara a unui minor de 2 ani, daca tatal munceste cu acte 8 luni din an cu acte in regula in Italia
Tatăl este obligat să achite pensie alimentara in procent de maxim 25% din veniturile sale însă nu mai puțin de 25% din venitul minim pe economie din țară al cărui cetățean sau rezident este în situația în care nu mai are un serviciu legal.
Dacă minorul este rezultat dintr-o relație de concubinaj, va sfătuiesc ca pe langa capătul de cerere privind pensia alimentară sa solicitați si ca domiciliul copilului sa fie stabilit la dvs si modalitatea de exercitarea a autorității părintești( in comun sau exclusiv) in functie de situația dvs exact.
Luati legatura cu un avocat de pe forum si discutați pe larg problemele dvs pentru a sti cum va poate ajuta eficient încă de la inceput.
Avocat Neagu Elena, Avocat
1/4 din venituri, dacă nu le comunică el, veniturile din străinătate pot fi aflate prin comisie rogatorie!