avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 573 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... minor intre doi parinti necasatoriti
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

minor intre doi parinti necasatoriti

buna ziua.am si eu o intrebare:in cazul in care doi parinti ai unui minor decid sa se desparta,desi nu sunt casatoriti legal,mama poate cere in instanta custodia permanenta a minorului?si daca da,o si poate obtine fara probleme?(sunt 2 intrebari de fapt).mentionez urmatoarele:minorul poarta numele tatalui,tatal locuieste in Italia unde munceste fara acte,ce-i drept,adik la negru,minorul locuieste cu mama in Romania,mama neavand momentan un loc de munca.Printre altele as vrea sa adaug ca,tatal mai are un fiu dintr-o relatie anterioara caruia nu i-a platit pensia alimentara o perioada d doi ani iar fosta sotie l-a dat in judecata,dupa care si-a achitat suma totala.Ar constitui acest fapt un dezavantaj pt tata,la stabilirea custodiei?Va multumesc anticipat
Cel mai recent răspuns: catalin2832 , utilizator 18:23, 28 Iunie 2012
Sansele sa obtina custodia unica (exercitarea autoritatii parintesti) sunt destul de mici, cel mai probabil va primi custodie comuna, adica aceasi situatie ca acum dar se va stabili locuinta minorului la dumneaei.
va multumesc pt raspuns domnule avocat si as dori sa va mai adresez o ultima intrebare,daca imi permiteti:exista vreo sansa sau in ce conditii o instanta din Romania poate incredinta tatalui minorul spre crestere,cu posibilitatea acestuia de a lua copilul cu el Italia?poate sunt ambiguua dar as vrea sa stiu in acest caz cu cine ar avea sanse sa ramana minorul cu mama sau cu tatal?va multumesc


mai mult ca sigur instanta va stabili domiciliul minorului la mama, mai ales ca tatal nu dovedeste ca ar avea venituri, dar nici chiar cu venituri instanta nu va stabili domiciliul minorului la tata.
In stabilirea custodiei minorului se tine seama de interesul suprem al minorului. In functie de persoana fiecarui parinte, conditiile materiale, etc. Copilul poate fi dat si la tata, in situatia in care este determinat sa-i obtina custodia.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Incredintare copil rezultat din concubinaj Elbi28 Elbi28 Buna ziua, Un prieten locuieste in Italia si are un baietel de 5 ani, provenit dintr-o relatie de concubinaj care a durat 6 ani. Baietelul locuieste acum ... (vezi toată discuția)
Custodie copil marmarci marmarci Ce se poate face in cazul in care un copil care este nascut in Italia iar mama l-a dat spre crestere tatalui care este in Romania?Pur si simplu a renuntat la ... (vezi toată discuția)
Custodie copil moscu_veronica moscu_veronica Va rog sa-m spuneti daca in cazul unui divort custodia copilului o poate obtine mama daca aceasta nu lucreaza? (vezi toată discuția)