Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... custodie copil
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

custodie copil

Va rog sa-m spuneti daca in cazul unui divort custodia copilului o poate obtine mama daca aceasta nu lucreaza?
Nu faceti confuzie intre custodie si stabilirea domiciliului minorului.
Pentru stabilirea domiciliului, care este interesul suprem al copilului, se va efectua o ancheta sociala la domiciliul ambilor parinti.
Apoi, daca minorul are peste 10 ani, acesta va fi audiat de instanta, pentru a vedea fata de care din parinti are mai mult atasament.
Dupa stabilirea domiciliului copilului, conform noului cod civil de regula se va stabili custodia comuna a ambilor parinti.
Legea o numeste "exercitarea autoritatii parintesti".
Chiar daca nu aveti venituri regulate, dar in urma anchetei sociale se stabileste ca aveti conditii de crestere si educare decente pentru minor, aveti ajutor de la parinti, iar copilul in urma audierii va opta pentru a sta impreuna cu dvs. instanta va tine cont de aceste aspecte.
copilul are 12 ani, doreste sa stea cu mama,i-am explicat ca dupa divort tatal are dreptul sa-l vada dar copilul nu doreste. poat refuza?
va multumesc!