Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Furt calificat
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Furt calificat

Buna ziua, am o intrebare . Prietena mea are vârsta de 20 de ani, la 16 ani a mai avut un contact cu legea , furand produse cosmetice dar atunci cazul s-a stins cu niste cheltuieli juridiciare in valoare de 100 de ron dupa o înfățișare la judecata. Acum , a fost prinsă cu un furt de haine in valoare de 170 de lei , unde a fost condusă la secția de poliție , amprentata si interogata. Vechea faptă am inteles ca nu apare in cazier ,însă am văzut o pe internet la dosarele judecătoriei. Este foarte speriată, si nu stie cum se va stinge situația în sine. Orice sfat ar fi de folos . Prejudiciul practic nu exista , pentru ca bunurile au fost returnate pe loc. Cum credeți că se poate încheia această situație ? Vă mulțumesc frumos.
Si in astfel de cazuri care ar fi pedepsele?

Cabinet de Avocat ”Patrascu Razvan” a scris:

In certificatul de cazier judiciar pe care il scot cei de la politie, fapta veche apare.
Politia se sesizeaza din oficiu sub aspectul savarsirii infractiunii de furt, chiar daca nu este depusa plangere penala de persoana vatamata.