avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1426 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie militara
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie militara

Bună ziua.Ma numesc Caterina.Am demisionat din penitenciar in 2011 avand următoarea vechime:
21 ani,10 luni,18 zile din care:
-7 ani,1 lună si 28 zile din sectorul civil până la intrare sistem
-14 ani,8luni 15 zile in sistem ca subofițer si fpss
-3 ani si 8 luni ,angajată cu contribuțiile achitate in Italia.
Un total 25 ani si cinci luni.
Sunt născut a in noiembrie 1966,curand 53 ani
Intrebare:Pot aplica la pensie militara la 55 ani considerând că din 62 ani scad sporul de 7 ani ,iar vechimea efectiva in sistem de 14 ani,8,luni si 15 zile se rotunjeste la 15 ani?sau se rotunjite cea cumulată.Mă interesează daca pot iesi la varsta de 55 ani cu pensie militara sau trebuie sa astept împlinirea 62 ani?Mă repet sam demisionat in 2011.Multumesc

Alte discuții în legătură

Pensie militara Katy66 Katy66 Am o vechime totala in munca de 25 ani,din care 14 ani și 8 luni că fpss (agent penitenciar),conditii speciale,8 ani civil condiții normale,si 4 ani cu ... (vezi toată discuția)
Pot iesi la pensie? goby goby sunt de sex masculin nascut la 01.07.1949 m-am angajat iulie 1966 si lucrez si in prezent am 3 ani, 2 luni si 27 zile gr 2 de munca vreau sa ies la ... (vezi toată discuția)
Pensia militarã pentru ofiþerii în rezervã cristel padurean cristel padurean Am fost elev al ªcolii militare de Ofiţeri activi N.Bălcescu din Sibiu în perioada 1975-1978. Am lucrat în armată în perioada 1978-1993, an în care am ... (vezi toată discuția)