Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... tutore
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

tutore

am un copil in varsta de 12 ani pe care l-am luat ca tutore in urma decesului ambilor parinti.unul din parinti are datorii la o banca. doresc sa aflu daca eu sau copilul suntem obligati la plata datoriilor ramase in urma decesului.

Buna ziua. Dvs. , in calitate de reprezentant legal al copilului veti accepta succesiunea in numele lui si veti dezbate succesiunea dupa defunctii lui parinti . Legea spune ca in privinta minorilor, mostenirea se accepta sub beneficiu de inventar. Aceasta permite succesibilului in cauza sa dobandeasca mostenirea punandu-se la adapost de pericolul obligarii sale la plata pasivului succesoral cu bunurile sale personale, dincolo de limitele activului succesoral, asa cum se intampla in cazul acceptarii pure si simple a succesiunii.
ContSters47264, utilizator
Sau puteti sa va exprimati optiunea , in termen de 6 luni de la deschiderea succesiunii prin moarte , de a nu o accepta .
(si , in acest mod, nu veti accepta si datoriile si sarcinile aferente)