Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... rambursa creditul unei persoane decedate
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

rambursa creditul unei persoane decedate

va rog sa ma lamuriti cu privire la rambursarea creditului in cazul in care imprumutantul a decedat iar in contractul de credit nu este mentionat o clauza care sa oblige mostenitorii la continuarea platii,
creditul a fost asigurat de o societate de asigurari care nu poate solutiona problema.
cine are datoria de a finaliza creditul?
multumesc anticipat si astept un rsp.
Creditul il va finaliza mostenitorul legal care va prelua de la defunct atat bunurile materiale cat si datoriile sale. De ce spuneti ca asiguratorul nu poate despagubi conform politei incheiate la acordarea creditului?

Daca:
creditul a fost asigurat de o societate de asigurari
Atunci cum(?):
nu poate solutiona problema:-/
Se pare aveti convingerea ca nu poate si din acest motiv cautati o alta solutie?
Cum a fost asigurat creditul, numai pentru imposibilitate de plata sau si pentru deces insa s-a constatat ca a existat o boala cronica - motiv de excludere a platii indemnizatiei.
Continuarea cu mostenitorii nu trebuia sa fie precizata in polita, fiind o norma de drept comun general aplicabila.
Cel mai bine este ca mostenitorii sa accepte mostenirea sub beneficiu de inventar. Aceasta permite mostenitorului care o adopta sa dobandeasca mostenirea punandu-se la adapost de pericolul obligarii sale la plata pasivului succesoral cu bunurile sale personale, dincolo de limitele activului succesoral, asa cum se intampla in cazul acceptarii pure si simple a mostenirii.