Forum Discuţii juridice Asociaţii şi fundaţii, într-un ... Donatie
Discuție deschisă în Asociaţii şi fundaţii, într-un cuvânt: ONG-uri

Donatie

Buna ziua! Sunt presedinta asociatiei de parinti dintr-o scoala gimnaziala si as dori sa-mi spuneti cum procedez in cazul in care ,un parinte doreste sa faca o donatie constand in echipament sportiv(in valoare de cca.5000 ron)? Mentionez ca achizitia echipamentului este facuta de catre parinte,noi ca asociatie neavand nici o treaba cu banii.Dupa ce se face donatia(cred ca printr-un act notarial?),cum procedez la randul meu ca presedinte ,daca vreau sa cedez acest echipament sportiv scolii,care are si asociatie sportiva? Fac un proces verbal de predare-primire, de le asociatia de parinti catre asociatia sportiva ,sau contract de donatie? Multumesc mult! Visan Rodica
Faceti un act scris de donatie intre acel parinte si asociatia de parinti, consemnati ce bunuri se doneaza, valoarea lor, destinatia, inclusiv faptul ca donatorul va autorizeaza sa le donati la randul Dvs mai departe scolii daca veti dori asta. Valoarea fiind sub 25.000 lei nu trebuie autentificat notarial contractul de donatie. PUteti in chiar acel act consemna si predarea-primirea lor. La fel faceti contract de donatie cu scoala ( atentie - cu unitatea care are personalitate juridica, ca nu orice scoala are in ziua de azi personalitata juridica proprie, uneori tine de o scoala mai mare....).
Multumesc foarte mult pentru raspuns!