Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Buna ziua! Am o intrebare. Mama mea a vandut casa ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Buna ziua! Am o intrebare. Mama mea a vandut casa parintilor ...

Buna ziua!
Am o intrebare. Mama mea a vandut casa parintilor ei si vrea sa imi dea mie banii pentru a cumpara un apartament. Eu sunt casatorita si as vrea sa merg cu sotul la un notar sa dea o declaratie ca nu are pretentii asupra apartamentului care se va cumpara (sa nu fie considerat bun comun)....si nu stiu cum sa procedez si in ce consta declaratia.
nu are de dat nicio declaratie.
mama sa va doneze prin contract autentic banii si apoi cand cumparati casa, scrieti sursa banilor in contract cf contrat donatie , apoi in contrat se specifica ca e bun propriu pt ca inlocuieste un alt bun propriu.
o alta varianta ar fi ca dvs si sotul sa lichidati actualul regim matrimonial si sa adoptati regimul separatiei de bunuri.
Sa inteleg ca trebuie facut un contract de donatie pt suma respectiva.
chiar daca va costa acel contract, stati linistita. Plus, ca asa e si corect.
frati aveti?
gi-jane2, moderator
Sunt convinsa ca va costa acel act, nu asta e problema. Nu , nu mai am frati.
Art. 1011

Forma donaţiei

(1) Donaţia se încheie prin înscris autentic, sub sancţiunea nulităţii absolute.

(4) Bunurile mobile corporale cu o valoare de până la 25.000 lei pot face obiectul unui dar manual, cu excepţia cazurilor prevăzute de lege. Darul manual se încheie valabil prin acordul de voinţe al părţilor, însoţit de tradiţiunea bunului.
banuiesc ca e vb de o suma mai mare, deci asa ar trebui, sa faceti un contract de donatie la notar, asa stati linistita si in privinta sotului, dar chiar si in privinta mamei, ca nu va cere banii inapoi.