Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Nelegalitate Ridicare Auto parcate neregulamentar De ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Nelegalitate Ridicare Auto parcate neregulamentar De catre Politia Locala

S-a stabilit concret ca potrivit prevederilor art. 64 din O.U.G. 195/2002 ,citez :

(1) Politia rutiera poate dispune ridicarea vehiculelor stationate neregulamentar pe partea carosabila. Ridicarea si depozitarea vehiculelor in locuri special amenajate se realizeaza de catre administratiile publice locale sau de catre administratorul drumului public, dupa caz.

De asemenea exista

În Monitorul Oficial al României, Partea I, nr. 526 din 15 iulie 2015 a fost publicată Decizia nr. 9/2015 a ICCJ privind examinarea recursului în interesul legii formulat de Avocatul Poporului privind legalitatea hotărârilor adoptate de consiliile locale în vederea reglementării procedurii privind ridicarea vehiculelor staţionate neregulamentar, constatarea şi aplicarea contravenţiilor prevăzute de Ordonanţa de urgenţă a Guvernului nr. 195/2002 privind circulaţia pe drumurile publice, republicată, cu modificările şi completările ulterioare.

Prin Decizia nr. 9/2015, ÎCCJ (Complet RIL) a admis recursul în interesul legii formulat de Avocatul Poporului și, în consecință, a stabilit în interpretarea și aplicarea dispozițiilor art. 128 alin. (1) lit. d), art. 134 alin. (2) și art. 135 din O.U.G. nr. 195/2002 privind circulația pe drumurile publice, republicată, cu modificările și completările ulterioare, raportate la dispozițiile art. 3 alin. (1), art. 5, art. 36 alin. (1), alin. (2) lit. d) și alin. (6) lit. a) pct. 13 din Legea administrației publice locale nr. 215/2001, republicată, cu modificările și completările ulterioare, art. 21 lit. b) și art. 24 lit. d) din Legea-cadru a descentralizării nr. 195/2006, procedura de aplicare a măsurii tehnico-administrative constând în ridicarea vehiculelor staționate/oprite neregulamentar pe partea carosabilă, prevăzută de art. 64 și art. 97 alin. (1) lit. d) și alin. (6) din O.U.G. nr. 195/2002, nu poate fi reglementată prin hotărâri ale consiliilor locale.

Are cineva jurisprudenta in materie data de instante privind constatarea acestei nelegalitati ,deoarece Politia Locala salta la greu autovehicule fara sa aiba acest drept decat prin decizia Consiliului Local...

DenisRif, utilizator
N-ai inteles nimic ,dar nu-i problema ...
Citeste copile legea ca e clara .....
Una e sa infiintezi prin legea un serviciu de ridicare care sa fie la dispozitia politiei rutiere si alta e sa decizi sa-l folosesti in ridicarea unui autoturism....
DECI REPET ...RIDICAREA O DISPUNE EXCLUSIV AGENTUL DE POLITIE RUTIER....
Politistul comunitar nu are acest drept el asistand la ridicare si intocmeste procesului verbal de ridicare
SI APROPO...!!!
Din discutiile cu un politist rutier cu experienta RIDICAREA SE FACE EXCLUSIV LA AUTOVEHICULELE CARE BLOCHEAZA SAU STANJENESC CIRCULATIA.....

Ceream o parere autorizata si nu presupuneri ale unui pusti care nici acum n-a priceput....!!

mariustz a scris:

Inchis sa fie.
Sper ca te-ai lamurit ca e cum spunem noi.
Seara faina.

DenisRif, utilizator
Nu e nici o problema daca nu ne credeti, consultati un avocat.
Sunt destul de bine confuzate aceste aspecte, insa, pentru a va fi mai clar, va mentionez urmatoarele:

1. Doar Departamentul Politiei Rutiere are dreptul de a solicita ridicarea autovehiculului.
2. Departamentul Politiei Locale NU are dreptul de a solicita ridicarea autovehiculului, reprezentand un abuz daca se practica asa ceva, ci poate solicita un echipaj de la Politia Rutiera, urmand ca acestia sa constate daca autovehiculul trebuie/nu trebuie ridicat.
3. Departamentul Politiei Locale are dreptul doar sa incheie procesul verbal, in prezenta unui agent de la Departamentul Politiei Rutiere.

Recomandare: daca observati un echipaj din cadrul Departamentul Politiei Locale ca savarseste acest tip de actiuni, neinsotit de un echipaj din cadrul Departamentul Politiei Rutiere va recomand sa porniti o inregistrare video, iar mai apoi sa le faceti o plangere.

Mult succes!
EXACT !!!
Multumesc ...!
Acesta este rezumatul corect al acestei chestiuni si dezlegarea sa !!!
O zi placuta !

Daniel Vidoe a scris:

Sunt destul de bine confuzate aceste aspecte, insa, pentru a va fi mai clar, va mentionez urmatoarele:

1. Doar Departamentul Politiei Rutiere are dreptul de a solicita ridicarea autovehiculului.
2. Departamentul Politiei Locale NU are dreptul de a solicita ridicarea autovehiculului, reprezentand un abuz daca se practica asa ceva, ci poate solicita un echipaj de la Politia Rutiera, urmand ca acestia sa constate daca autovehiculul trebuie/nu trebuie ridicat.
3. Departamentul Politiei Locale are dreptul doar sa incheie procesul verbal, in prezenta unui agent de la Departamentul Politiei Rutiere.

Recomandare: daca observati un echipaj din cadrul Departamentul Politiei Locale ca savarseste acest tip de actiuni, neinsotit de un echipaj din cadrul Departamentul Politiei Rutiere va recomand sa porniti o inregistrare video, iar mai apoi sa le faceti o plangere.

Mult succes!

O zi placuta si dumneavoastra si ma bucur ca s-a rezolvat problema.

DenisRif a scris:

EXACT !!!
Multumesc ...!
Acesta este rezumatul corect al acestei chestiuni si dezlegarea sa !!!
O zi placuta !

Daniel Vidoe a scris:

Sunt destul de bine confuzate aceste aspecte, insa, pentru a va fi mai clar, va mentionez urmatoarele:

1. Doar Departamentul Politiei Rutiere are dreptul de a solicita ridicarea autovehiculului.
2. Departamentul Politiei Locale NU are dreptul de a solicita ridicarea autovehiculului, reprezentand un abuz daca se practica asa ceva, ci poate solicita un echipaj de la Politia Rutiera, urmand ca acestia sa constate daca autovehiculul trebuie/nu trebuie ridicat.
3. Departamentul Politiei Locale are dreptul doar sa incheie procesul verbal, in prezenta unui agent de la Departamentul Politiei Rutiere.

Recomandare: daca observati un echipaj din cadrul Departamentul Politiei Locale ca savarseste acest tip de actiuni, neinsotit de un echipaj din cadrul Departamentul Politiei Rutiere va recomand sa porniti o inregistrare video, iar mai apoi sa le faceti o plangere.

Mult succes!