Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Copilul meu l-a lovit din greșeală pe un altul care, ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Copilul meu l-a lovit din greșeală pe un altul care, în căzătură, și-a spart capul. Doamnele de la afterschool i-au zis că ori el, ori eu vom face pușcărie, speriindu-l astfel foarte rău. Cum să procedez?

Buna seara. Va rog sa ma ajutati cu un raspuns. La after school unde este fiul meu A avut loc un incident . Fiul meu alergand spre baie un alt copil a alergat înaintea lui si l a împins pe fiul meu iar el încercând să se ferească l a atins pe colegul lui cu umărul. Colegul lui s a dezechilibrat și a căzut cu capul de un dulap spargandu-si capul si fiind dus la spital cusut si trimis acasă cu revenire peste o saptamana sa scoată firele si a fost chemată din poliție cred ca de cei de la ambulanță , nu știa nimeni din after cum au aflat si au venit la spital.

Fiul meu suferă foarte mult erau prieteni si nu a dorit să îl rănească, spune ca tocmai de aceea cand alerga s a ferit ca sa nu se ciocneasca. La after doamnele l au amenințat că ajunge la pușcărie chiar daca are 10 ani sau ca fac eu pușcărie din cauza lui.

Fiul meu traieste o adevărată frica mai ales ca tatăl lui a murit si ii este mereu teamă că ma pierde si pe mine si.ca nu are cine să îl crească. L am.luat cu durere de cap si tremurand de frica plâns si speriat f rău. Cum sa procedez stiu ca durerea copilului lovit este mare dar nu fost bruscat sau intenționat lovit. Copii nu erau supravegheti singurul copil care a văzut incidentul susține același lucru ca și fiul meu. Cum.sa procedez în această situație? Hotărâsem deja ca este ultima zi în after. Cine poartă răspunderea pt incident si in ce masura. Amenințările făcute la adresa fiului meu au fost oribile. Va multumesc anticipat pt raspunsuri
Manuela Rășină, administrator
Buna ziua,
Parintii copilului lovit ce au spus?
Incercati sa mergeti cu el la un psiholog, cel putin pana trece de acest soc.
Nu ar strica sa tina legatura si cu prietenul lui accidentat, sa vorbeasca, joace...
Cat despre inchisoare... Nici nu poate fi vorba.
Si nu ar strica sa faceti o plangere la conducerea acelui after school sau la ISJ pentru faptul ca nu au fost supravegheati, personalul nu si-a facut datoria si sa intamplat asta...
Buna ziua . Mulțumesc pt raspuns . Stiu ca nu e cazul de pușcărie !! Fiul meu are 10 ani neîmpliniri si nici macar ob intenție cat de muca sa il raneasca nu a fost.. copilul lovit pus si simplu cand a vrut să îl întreacă pe fiul meu s a atins de umărul lui si s a dezechilibrat. Ideea este a fiul meu este f f afectat de ce iau spus doamnele si au recunoscut că nu erau supravegheați. Ma interesa mult răspunsul unui avocat sa stiu procedura care ar putea fi i aceste situații.

Ionut.ion a scris:

Buna ziua,
Parintii copilului lovit ce au spus?
Incercati sa mergeti cu el la un psiholog, cel putin pana trece de acest soc.
Nu ar strica sa tina legatura si cu prietenul lui accidentat, sa vorbeasca, joace...
Cat despre inchisoare... Nici nu poate fi vorba.
Si nu ar strica sa faceti o plangere la conducerea acelui after school sau la ISJ pentru faptul ca nu au fost supravegheati, personalul nu si-a facut datoria si sa intamplat asta...

Petrina29, utilizator
Un avocat poate sa va spuna ca nu raspunde nici minorul(evident)nici dvs din punct de vedere penal .O eventuală răspundere civilă pt cheltuieli sa zicem făcute cu spitalizarea sau alte posibile probleme de sanatate in ceea ce-l privește pe copilul accidentat vor tb suportate de grădiniță,.Puteti face o sesizare în scris la conducerea grădiniței sau chiar la ministerul de profil și c-am atat.Sa obțineți daune morale pt ca ar fi fost copilul speriat de afirmațiile unor educatoare nu este imposibil dar demersurile sunt lungi,costuri mari ,sansele mici iar eventualele sume obținute ar fi mici si nu ar justifica efortul depus.
Va multumesc foarte mult. Nu voi întreprinde nicio acțiune în instanță, doar vreau sa stiu ce drepturi si obligatii am un caz ca mai insista sau încearcă să dea vina pe copil. Nu imi doresc bani din suferinta copiilor. Sa fie sănătoși si sa tragă toti învățămintele necesare , un an întreg m am luptat cu ei , este un after school , pentru ca ii lasa f mult timp nesupravegheati si pt alte nereguli și ma gandesc sa nu se răzbune acum ca tot i am sesizat de atatea ori si i am cam deranjat.

CABINET AVOCAT NICULESCU IONUT a scris:

Un avocat poate sa va spuna ca nu raspunde nici minorul(evident)nici dvs din punct de vedere penal .O eventuală răspundere civilă pt cheltuieli sa zicem făcute cu spitalizarea sau alte posibile probleme de sanatate in ceea ce-l privește pe copilul accidentat vor tb suportate de grădiniță,.Puteti face o sesizare în scris la conducerea grădiniței sau chiar la ministerul de profil și c-am atat.Sa obțineți daune morale pt ca ar fi fost copilul speriat de afirmațiile unor educatoare nu este imposibil dar demersurile sunt lungi,costuri mari ,sansele mici iar eventualele sume obținute ar fi mici si nu ar justifica efortul depus.

Va multumesc frumos pentru raspuns
Părinții copilului lovit ar putea formula o acțiune (în răspundere civilă).
Și aceasta ar trebui îndreptată împotriva celor ce exercitau supravegherea minorilor, după părerea mea (răspunderea pentru fapta altuia).
Dar nu este exclus să se îndrepte (și) împotriva dvs. Caz în care va fi necesar să vă asigurați apărarea.
romascanu, moderator