Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... varsta copil lasat singur , conform legii
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

varsta copil lasat singur , conform legii

varsta copil lasat singur .

Buna ziua,

conform legii (care ?) pana la ce varsta e OBLIGATORIU ca minorul sa fie insotit de un adult , oriunde s-ar afla ?
ca o consecinta, de la ce varsta am voie sa las copilul singur la diverse activitati de cateva ore cum ar fi : mersul la scoala, in parc, stat singur acasa .

imi aduc aminte de o limita de 12 ani, dar nu gasesc legea.
ma intereseaza strict aspectul legal ( ca altfel da, cei din generatia mea mergeam singuri la scoala din clasa intai )
.

multumesc.
alex5, utilizator
Buna ziua

Nu exista o asemenea reglementare legala.
Fiecare parinte stabileste limitele cum doreste.

Lăzăruţiu Lucian a scris:
Nu exista o asemenea reglementare legala.
Fiecare parinte stabileste limitele cum doreste.

s-o luam altfel, la situatii extreme.
daca eu las un copil de 4-5 ani singur sa se duca undeva si-l loveste o masina, ma astept ca legea sa ma pedepseasca pentru neglijare sau ceva de genul. poate chiar penal. asa este ?
dar ce se intampla in aceeasi situatie cu un copil de 9-10-11 ani ?
undeva trebuie sa se traga o linie. cine si cum o trage ?
Tocmai vi s-a zis mai sus. Parintii raspund pt copil si ei stabilesc in ce situatii lasa copilul , unde, cand. daca nu au stabilit coresct, raspund penal. ca are 2 sau ca are 10 si da foc la casa, raspunde parintele.
pana la ... cat ? pana la .... 17 ani si 11 luni ?
vorbesc de raspunderea penala a parintelui, daca copilul pateste ceva si nu e sub supravegherea unui adult.

ceva suna ciudat aici. doar nimeni nu-si tine copiii mari / adolescentii mereu de mana, iar accidente se pot intampla. de aia zic, una e sa pateasca ceva un copil de 5 ani nesupravegheat, alta unul de 17 ani. unde se trage linia ? cine o trage , in situatii reale.

gi-jane2 a scris:

Tocmai vi s-a zis mai sus. Parintii raspund pt copil si ei stabilesc in ce situatii lasa copilul , unde, cand. daca nu au stabilit coresct, raspund penal. ca are 2 sau ca are 10 si da foc la casa, raspunde parintele.

alex5, utilizator
Daca vreti, puteti intreba concret despre o situatie.
La 14 ani copilul are capacitate de exercitiu restransa, deci poate lua anumite decizii de unul singur.
Odata ce a împlinit 10 ani, este ascultat in instanta inainte ca aceasta sa ia decizii in ce il priveste.
Deci i se acorda libertate/ independenta de catre parinti treptat.
In anglia nu ai voie sa lasi copilul singur pana la 10 ani.
La noi in pandemie s-a luat in calcul o varsta a copilul de 12 ani maxim
.deciziile le ia parintele in concret. Sunt copii pe care ii poti lasa singurei de pe la 6,7 ani, iar pe altii nu ii poti trimite ca cumpere ceva desi au 12.
Nu toate accidentele se intampla din culpa parintelui.
Daca copilul are 2 ani si il lasi pe pat langa geamul deschis si cade, e neglijenta parintelui, daca are 12 ani, nu e.
gi-jane2, moderator