Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... varsta copil lasat singur , conform legii
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

varsta copil lasat singur , conform legii

varsta copil lasat singur .

Buna ziua,

conform legii (care ?) pana la ce varsta e OBLIGATORIU ca minorul sa fie insotit de un adult , oriunde s-ar afla ?
ca o consecinta, de la ce varsta am voie sa las copilul singur la diverse activitati de cateva ore cum ar fi : mersul la scoala, in parc, stat singur acasa .

imi aduc aminte de o limita de 12 ani, dar nu gasesc legea.
ma intereseaza strict aspectul legal ( ca altfel da, cei din generatia mea mergeam singuri la scoala din clasa intai )
.

multumesc.
alex5, utilizator
Dvs. cam ce credeti, in situatia in care dupa 16 ani minorul raspunde inclusiv penal, avand capacitate deplina? Acum depinde de "conditia" "copilului" de 17 ani, poate are un handicap psihic sau fizic, atunci se schimba situatia. Va dau un exemplu care va poate lamuri, ca idee, nu este, insa identic cu cele expuse de dvs. 17 ani si 8 luni, minor la volan, intra intr-un copac si moare; era si baut; prietenul din dreapta, si el baut, e grav ranit si moare si el. Am reprezentat in instanta asiguratorul care trebuia sa plateasca despagubiri familiilor indoliate. Instanta, in motivare, a tinut cont de apararile asiguratorului si nu a acordat daune morale familiilor minorilor decedati, pe considerentul ca parintii (in speta, mama) ar fi trebuit sa stie ca minorul a baut si a plecat de-acasa la miezul noptii cu o masina a vecinului, ca parintii ar fi trebuit sa se ingrijeasca pentru ca minorii sa nu umble noaptea, in timpul saptamanii de scoala, ca parintii nu au explicat minorilor ca nu se conduce fara carnet. S-au acordat daune materiale pentru pasagerul din dreapta si atat. Asta a fost rationamentul instantei de judecata, in fond si in apel.
interesant exemplul si foarte bine a facut instanta.
Dar retin de asemenea si faptul ca NIMENI nu a acuzat (penal) parintii conducatorului auto (minor) de ceea ce s-a intamplat.
ma intreb de asemenea si daca asiguratorul s-ar fi putut indrepta (teoretic) si asupra parintilor conducatorului auto pentru acoperirea pagubelor.

probabil ca daca minorul ar fi avut , sa zicem 10 ani .. s-ar fi intervenit si penal impotriva parintilor ? au fost cazuri cu soferi de varsta asta, nu neaparat beti.

irina.pricop a scris:

Dvs. cam ce credeti, in situatia in care dupa 16 ani minorul raspunde inclusiv penal, avand capacitate deplina? Acum depinde de "conditia" "copilului" de 17 ani, poate are un handicap psihic sau fizic, atunci se schimba situatia. Va dau un exemplu care va poate lamuri, ca idee, nu este, insa identic cu cele expuse de dvs. 17 ani si 8 luni, minor la volan, intra intr-un copac si moare; era si baut; prietenul din dreapta, si el baut, e grav ranit si moare si el. Am reprezentat in instanta asiguratorul care trebuia sa plateasca despagubiri familiilor indoliate. Instanta, in motivare, a tinut cont de apararile asiguratorului si nu a acordat daune morale familiilor minorilor decedati, pe considerentul ca parintii (in speta, mama) ar fi trebuit sa stie ca minorul a baut si a plecat de-acasa la miezul noptii cu o masina a vecinului, ca parintii ar fi trebuit sa se ingrijeasca pentru ca minorii sa nu umble noaptea, in timpul saptamanii de scoala, ca parintii nu au explicat minorilor ca nu se conduce fara carnet. S-au acordat daune materiale pentru pasagerul din dreapta si atat. Asta a fost rationamentul instantei de judecata, in fond si in apel.

alex5, utilizator
Cred ca in mare masura se tine cont de discernamant, de cel existent, real dar si de o prezumtie a acestuia. Presupun ca in cazul in care instanta ar fi acordat daune morale, asa cum au fost cerute (uriase, de altfel), asiguratorul ar fi facut o miscare in genul celei indicate de dvs. Va spun cu toata sinceritatea ca nu a fost usor sa sustin in instanta o asemenea aparare, de fata fiind si parintii minorilor. Dar daca vrem sa facem o diferenta intre victimele reale si victimele propriei lor lipse de discernamant si de responsabilitate, este necesar uneori sa fim si mai duri.
In cazurile care va intereseaza pe dvs. (cum a fost cel cu copilul mort ca urmare a presupusului atac al unor caini, lasat de bunica singur prin parc) cred ca instanta este cea care evalueaza; ca dovada ca in acel caz bunica e bine merci, mama statea pe fb cu copilul la morga, etc. Nu intotdeauna instanta evalueaza si corect, insa dpdv penal, nici pe parinti si nici pe bunici nu prea aveau unde sa ii incadreze. Moral, da. Insa ce sa faca, Sa ia daune morale de la mama soacra?
exista o usoara nuanta aici, in sensul ca s-a clamat "un moment e neatentie". adica era cu copiii in parc , ii supraveghea, dar i-a scapat o clipa de sub ochi si au disparut. un "accident".
similar a mai fost un caz si mai grav cand 2 copii f mici ( max 3 ani parca) au cazut pe fereastra si au murit, cu mama in casa care facea live pe facebook. nu stiu in cazul asta daca mama a fost urmarita penal si daca a fost condamnata sau nu.