Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... accord vecini instalare centrala termica de apartament
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

accord vecini instalare centrala termica de apartament

Buna ziua!
Va rog mult sa imi clarificati o problema Ma mult intr-un bloc cu vecini, majoritatea batrani. Se fac lucrari si sunt foarte deranjati desi se respecta orarul legal- ba mai mult se lucreaza doar pana la ora 14 de luni pana vineri. Acesti vecini nu vor sa dea acele semnaturi pentru instalarea centralei termice. Mai e necesara astazi, 2019, acea lista cu semnaturi? Trebuie obtinute?
In prezent cum se face incalzirea, cu centrala de bloc sau de la termocentrala orasului ?
Este nevoie de avizul vecinilor daca doriti sa va debransati de la instalatia actuala si sa va instalati centrala proprie. Avizul este util si pentru alimentarea cu gaz metan a centralei.
Pentru debransarea de sistemul centralizat de incalzire (termocentrala orasului) aveti nevoie de acordul asociatie de proprietari si, dupa caz, de semnaturile vecinilor pe verticala si orizontala (stanga, dreapta, deasupra, dedesubt).
Pentru instalatia de gaz metan (care va alimenta centrala) aveti nevoie de acordul presedintelui asociatiei de proprietari in vederea modificarii spatiilor comune din bloc.
Pentru detalii suplimentare, luati legatura cu furnizorul de gaze si, respectiv, furnizorul de agent termic.
Procedura legala de acord debransare de la sistemul centralizat furnizare utilitati si instalare centrala individuala prevede obligatia ca solicitantul sa depuna la dosar dovada acorrdului adunarii generale exprimat prin hotararea participantilor la adunare
@ynocentta: la ce procedura legala va referiti?
Furnizorul de agent termic cere acordul asociatiei de proprietari, iar legea asociatiilor de proprietari specifica ca acordul de debransare se poate obtine doar in urma unei adunari generale. Nu se specifica nicaieri faptul ca dosarul trebuie sa contina dovada faptului ca acordul a fost obtinut in urma unei adunari generale.