Forum Discuţii juridice Expertize judiciare şi ... Expertiza medico-legala
Discuție deschisă în Expertize judiciare şi extrajudiciare

Expertiza medico-legala

Buna ziua,am nevoie de o expertiza medico legală, pentru dosarul asigurării, pentru recuperarea daunelor provocate un urma unui accident rutier produs in Cehia.mi-au spus ca se poate obține depunand o cerere la poliție, pentru ordonanța.in urma acestui act se deschide urmărirea penală a șoferului ,ceea ce nu doresc. Mai am vreo solutie?de ce este implicată poliția română daca accidentul este produs în altă țară???Mulțumesc frumos
Posibil sa existe incheiat un protocol in acest sens la nivelul institutiilor de politie din Cehia si Romania. Va trebui sa va documentati la politie. Lucrurile se pot complica daca nu doriti sa deschideti actiune penala.
Expertiza medico-legala poate fi dispusa de procuror, politist judiciar sau instanta de judecata.
Daca mai aveti semne si nu au trecut 30 zile va puteti scoate la cerere un certificat 39 lei,la institutia medico legala de domiciliu din buletin... fara politie.

Dar daca au trecut peste 30 zile conform legislatiei specifice m.l. din tara noastra se poate face expertiza medico legala doar la solicitarea organului judiciar roman.