avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 314 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Securitate şi Sănătate în ... Este legal ca angajatorul să-mi ceara să plătesc ...
Discuție deschisă în Securitate şi Sănătate în Muncă (fost Protecţia Muncii)

Este legal ca angajatorul să-mi ceara să plătesc lunar o sumă de bani pentru a cumpăra consumabile pentru WC?

Buna ziua.
Este legal ca angajatorul sa-mi ceara sa platesc lunar o suma de bani, pentru a cumpara consumabile pentru WC? - hartie igienica, sapun, odorizant WC etc.
Astept raspuns, multumesc,
Marian.
Ultima modificare: Miercuri, 6 Noiembrie 2019
Manuela Rășină, administrator
Cel mai recent răspuns: Adrian Sulea , Consultant credite si finantari 12:42, 7 Noiembrie 2019
8 din 9 utilizatori consideră
acest răspuns util
Este ilegal.
Legea ssm nr. 319/ 2006 cu modificarile si completarile ulterioare mentioneaza:
-art.7
(6) Măsurile privind securitatea, sănătatea şi igiena în muncă nu trebuie să comporte, în nici o situaţie, obligaţii financiare pentru lucrători.
-art. 15
(1) Materialele igienico-sanitare se acordă, obligatoriu şi gratuit, de către angajatori.
(2) Categoriile de materiale igienico-sanitare, precum şi locurile de muncă ce impun acordarea acestora, se stabilesc prin contractul colectiv de muncă şi/ sau contractul individual de muncă.
Nu este legal.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Materiale igienico-sanitare cateldestept cateldestept Cum contabilizam materialele igienico-sanitare, respectiv sapun, prosop, etc.? (vezi toată discuția)
Igiena la locul de munca Srb Srb Exista undeva in lege stipulat daca la birou trebuie sa beneficiam de sapun un anume nivel de igiena? (vezi toată discuția)
Inventariere - distribuire materiale igienico-sanitare. Mariaee Mariaee Buna ziua, As dori sa stiu daca din comisia de inventariere de preluare a unui fond de carte pot face si persoane care detin deja o gestiune de ... (vezi toată discuția)