Forum Discuţii juridice Securitate şi Sănătate în ... Este legal ca angajatorul să-mi ceara să plătesc ...
Discuție deschisă în Securitate şi Sănătate în Muncă (fost Protecţia Muncii)

Este legal ca angajatorul să-mi ceara să plătesc lunar o sumă de bani pentru a cumpăra consumabile pentru WC?

Buna ziua.
Este legal ca angajatorul sa-mi ceara sa platesc lunar o suma de bani, pentru a cumpara consumabile pentru WC? - hartie igienica, sapun, odorizant WC etc.
Astept raspuns, multumesc,
Marian.
Manuela Rășină, administrator
Este ilegal.
Legea ssm nr. 319/ 2006 cu modificarile si completarile ulterioare mentioneaza:
-art.7
(6) Măsurile privind securitatea, sănătatea şi igiena în muncă nu trebuie să comporte, în nici o situaţie, obligaţii financiare pentru lucrători.
-art. 15
(1) Materialele igienico-sanitare se acordă, obligatoriu şi gratuit, de către angajatori.
(2) Categoriile de materiale igienico-sanitare, precum şi locurile de muncă ce impun acordarea acestora, se stabilesc prin contractul colectiv de muncă şi/ sau contractul individual de muncă.
Nu este legal.