Forum Discuţii juridice Proprietate industrială şi ... Cineva a creat conturi Facebook și Instagram cu ...
Discuție deschisă în Proprietate industrială şi intelectuală. Adică mărci, invenţii, drept de autor şi altele

Cineva a creat conturi Facebook și Instagram cu pozele mele. Am raportat, dar au fost suspendate și conturile mele și nu mai vor să le deblocheze. Cum aș putea să-i dau în judecată?

Am si eu o intrebare .Am gasit un cont de facebook care imi foloseste pozele . Cont fake . L-am raportat la cei de la facebook , dupa 5 min dupa ce am raportat contul ... contul meu a fost suspendat .. spunandu-mi ca eu folosesc alte poze si ma dau drept altcineva ... si ca trebuie sa le trimit poza cu buletinul , passaportul sau permisul de conducere . Am trimis pozele ... sincer cu toate cele 3 acte .... contul respectiv a fost blocat dupa o saptamana asta din motiv ca mi-am pus toti prietenii sa de-a report la cont ... acum o saptamana contul acela fake , a fost redescis ... ( el fiind suspendat ) si contul meu inca e suspendat si cei de la facebook nu imi dau nici macar un raspuns ... ei sustin in continuare ca eu sunt cea care se da drept o alte persoana de 1 luna ... aceasi poveste si cu instagram ..... de 2 luni aproape .. vreau sa stiu cum as putea sa ii dau in judecata pe cei de la facebook si instagram . Astept un raspuns. Multumesc :)
Manuela Rășină, administrator
Singura solutie este sa-ti faci alt cont.Ca sa actionezi in justitie,este inutil.Faci plangere penala.Nu se rezolva.Cum sa te judeci cu un robot.Facebook este un robot.
Deci mii de oameni lucreaza pentru "robotul" Fb ?!..
Psihosex, utilizator
Te intrebi la un momentdat;ca lucreaza mii de oameni pentru acest robot?Dar,cine plateste acest personal???Vezi istoricul Facebook USA Menlo Park,Hacker Way,CA94025.
pascarumanole, utilizator
Stimata doamna,

Depuneti plangere penala, impotrivei persoanei care a deschis acel cont pe facebook si foloseste respectivul cont.

Va fi identificata persoana care efectiv foloseste acel cont.

Va sugerez , in prealabil, sa luati legatura cu un informatician.

Avand o dovada a demersurilor realizate, puteti instiinta FACEBOOK, cu solicitarea expresa de a inchide contul bancar, ca fiind unul ilegal conceput.

Succes!

stimate domnule avocat ,,,,,,sistemul facebook... mi-a blocat 12, cartele in reteaua orenj. plus 2 abonamente ,,,,,,am dorit sa-mi fac un cont ca orice om, si peste tot m-au blocat .....inclusiv pe 2 abonamente,,,.. mi-a cerut CNP-UL.. de en-ori ,,,l-am dat .. si tot mi-a inchis orice cont care il faceam,,.. nu apucam sa termin si spunea trimite-ti un document cu dumneavoastra , detin toate cartelele ca, proba , in aceasta situatie ce ma indrumati sa fac ??????