Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Stabilire domiciliu
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Stabilire domiciliu

Cum poate un cetatean strain sa isi stabileasca domiciliul in Romania?
Isi stabileste resedinta si nu domiciliul.
Ii trebuie act de locuinta si sa fie inregistrat la politie.
Depinde si din ce stat provine...
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Multumesc pentru raspuns. S-a inteleg ca dupa 14 ani de sedere in Romania cu permis de sedere temporara(inclusiv sunt trecuta ca coproprietar in Cf la o casa ) nu am domiciliu ci doar rezidenta?Anul trecut am depus actele pentru cetatenie Art 8, dosarul mi-a fost acceptat si inregistrat, inclusiv mi-a fost eliberata o adeverinta de Inspectoratul General pentru Imigrări ca am domiciliul de cel putin 5 ani in Romania. Ca astazi(dupa un an de cand am depus dosarul) s-a ma trezesc cu o scrisoare in care mi se cere permis de sedere pe termen lung(scrisoare datata cu data de 29.10.2019 in care mi se cere ca pana la data de 30.10.2019 sa depun actul la dosar, imposibil si daca se inventa teleportarea).