Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Mai multe intrebari despre dezbatere succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Mai multe intrebari despre dezbatere succesiune

Buna ziua,
suntem 3 surori, tata decedat in ianuarie 2004, mama in august 2017. Au fost casatoriti 43 de ani, pana a survenit decesul tatalui. Actele de proprietate pentru o casa si terenuri sunt pe numele tatalui (mostenire de la parintii lui)...dupa bunicii din partea mamei nu s-a dezbatut succesiunea pana acum.
Intrebarile noastre sunt:
1. Are sens sa ne grabim cu succesiunea, sa ne incadram in acel termen de 2 ani de la decesul mamei, daca bunurile sunt pe numele tatalui? (Este corect termenul de 2 ani, sau este 1 an?). Ne ajuta cu ceva daca dezbatem succesiunea acum?
2. Ca sa putem dezbate succesiunea dupa parintii nostri, trebuie sa dezbatem intai si dupa parintii mamei?

Multumesc anticipat pentru raspunsuri.
Elena
Buna seara,
E de preferat sa dezbateti intai succesiunea de pe urma bunicilor materni.
Da, cu cat dezbateti mai repede succesiunile cu atat stiti fiecare ce si cum
Inca ceva, Cand dezbateti solicitati si iesirea din indiviziune.
1. Păi are. Si ar fi avut si daca dezbateati succesiunea după tata in interval de 2 ani de la deces. Pentru ca acum n-ati mai fi plătit impozitul de 1% din valoarea masei succesorale.
Si cum tatăl a murit primul și bunurile sunt proprii ale sale, deci se va calcula la intreg, nu va fi tocmai puțin.
Moștenitorii tatălui sunt mama cu 1/4 Si copiii cu 3/4.
Dacă nu va veti încadra și cu mama pana in 2 ani, veti mai plati impozit și pentru patrimea ei de la tata si pentru bunurile de la bunici.
Apoi mai are sens, pentru că deja sunt 4 succesiuni. Vreti sa fie si mai multe? Nu stiti ce aduce ziua de maine.
Cele 2 termene sunt diferite.
1 an este termenul de opțiune succesorala, în care moștenitorii ar trebui să opteze in sensul acceptariii sau renuntarii la moștenire.
2 ani este termenul până la care sunteti scutiți de plata impozitului.
2. Firesc asa ar fi. Sa dezbateti succesiunile in ordinea deceselor.
Mulțumesc pentru răspunsuri.
Se poate dezbate succesiunea după mama, fără a se dezbate succesiunea după bunicii materni? E un pic mai complicat cu aceea succesiune...
Da, se poate.
Însă după ce finalizati succesiunea după bunici, va trebui să suplimentati masa succesorala după mama