avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 532 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Obligativitate declaratii retroactive pe 5 ani la ...
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Obligativitate declaratii retroactive pe 5 ani la deschiderea PFA

buna ziua
In sept 2019 am deschis PFA la care nu am inceput activitatea si m-am inrolat in svp caci mi s-a spus ca e obligtoriu unde am vazut declaratii de completat din 2015, 2016 unde e obligatoriu sa inregistrez venitul, dar unicul venit este cel impozitat la sursa de 100 de lei din dobanzi si pt care am platit CASS 2015 la plafon si ulterior este amninistie in vigoare prin ordonanta 31 din 2019 pt anii 2016, 2017. in continuare si la decla 2019 care nu se valideaza trebuie decl venit din 2018 el fiind la fel de citiva lei din dobanzi si nu pot depune , nu am primit raspuns clar prin formular de contact . Nu am inteles unde de trec venituri din doanzi caci la rubrica 10 venitul trebuie sa fie 0 apoi e respins ca 0, asta in 2016 acum nu stiu daca e separata rubrica si unde. E normal ca depui cu 5 ani anteriori daca nu am avut activitate. Nu stiu ce sa fac, acum si pt a inchide PFA e necesar sa depui tot declaratia din 2019.
Ultima modificare: Joi, 7 Noiembrie 2019
george-neagu, moderator
Cel mai recent răspuns: clodex , utilizator 12:28, 8 Noiembrie 2019
In primul rand, pentru impozitarea venitului din dobanzi nu trebuia sa completati deloc in declaratia unica.
Dar vad ca in final scrieti ca vreti sa inchideti si un pfa? E normal ca depuneti cu 5 ani anteriori daca nu ati avut activitate. Pe aceasta perioada s-a si schimbat codul fiscal, Pentru anii 2016, 2017 trebuia sa fi depus declaratia 220 cu venitul estimat a-l realiza si apoi declaratia 200 in care treceati concret ceea ce ati facut in anul precedent si deci o puneati cu zero daca nu ati avut activitate.
La inchiderea PFA e necesar sa depuneti tot declaratia din 2019 dar bifati ca e rectificativa si daca o depuneti acum in noiembrie, adica data de pe certificatul de radiere de la registrul comertului a pfa e o zi din noiembrie, acolo in declaratie o sa apara ca perioda de activitate a pfa din acest an este doar de 11 luni. Adica treceti in declaratie data de incetare a ativiitatii.
Ultima modificare: Joi, 7 Noiembrie 2019
george-neagu, moderator
mutumesc, deci daac inchid o activitate deschisa in 2019, neavind nici aviz de libera practiva in 2018, 2017, 2016 insemana ca trebuie sa inventez niste venituri si o activitate? caci nu se poate completa fara venituri anteriori si repet activitatee este din 2019.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cas/cass declarație unica 2019 pobosa pobosa Bună, Am observat niște câmpuri noi în declarația unica pe 2019, mai exact la calculare CAS/CASS sunt câmpuri obligatorii și care nu accepta valori ... (vezi toată discuția)
Obligatii ce revin unui pfa fara activitate flory_a42 flory_a42 Buna ziua! Pentru un PFA care in anul 2015 nu a avut activitate (nu a avut venit) ce trebuie facut astfel incat sa nu apara datorii la impozit si la ... (vezi toată discuția)
Întâmpin câteva dificultăți legate de completarea declarației unice pentru pfa cu venit 0, vă rog să mă ajutați Bogdan52 Bogdan52 Buna ziua, Intampin cateva dificultati legate de completarea formularului pentru declaratia unica. Sunt PFA individual cu impozitare in timp real, insa anul ... (vezi toată discuția)