Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... cit este coeficientul la rca 2006-2009
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

cit este coeficientul la rca 2006-2009

Care este coeficientu care se aplica la valoarea de nou la o octavia din 28 04 2006 si accidentata in 30 10 2009 cel din tabel la care o sa mai corectez cu km in plus
24 cred eu sau 32?
Asta la o RCA a celuilat, dauna totala
Este nevoie si de numarul de kilometri parcursi pana la producerea accidentului pentru a avea raspunsul exact.
OK...46200 km :D
de remarcat ca depaseste 6 luni cu doar 2 zile ( se poate invoca o scadere a coef.?)
Dar idea este ,la vechime de 3 ani si 6 luni, se va lua in calcul linia in care este inscris 3 sau cea in care este inscris 4?
De asemenea Valoarea de nou se poate considera cea cu care a fost cumparata ( in leasing) de primul proprietar ? adica pret DDP?
Este vorba de Skoda Octavia , iar eu sunt al 2-lea proprietar
Multumesc.
Buna ziua !

Ma aflu intr-o situatie oarecum similara cu cea descrisa mai sus.
Pe scurt:
- la data de 04.09.2009 autovehiculul personal a fost avariat de catre un asigurat ASIROM, deoarece in acel moment nu aveam casco, am deschis la ASIROM dosar de dauna tip RCA.
- autovehiculul avariat este o Skoda Octavia II, achizitionata in data de 21.02.2006 cu suma de 16.186 euro si a fost inmatriculat la data de 16.03.2006. Pana la data accidentului nu parcusesem mai mult de 44.000 de km si masina prezenta o stare de intretinere buna.
PROBLEME :
1. valoarea necesara pentru reparatie, conform deviz service Skoda, este de 38435, 33 LEI
2.valoarea despagubirii propusa de ASIROM, fara sa fac dovada reparatiei , este de 20353,67 LEI ( nu mi-au fost pecizate motivele pentru care ASIROM-ul nu este de acord cu reparatia auto< cu toate ca au avut la dispozitie devizul detaliat al celor de la service Skoda)
3. Valoarea autovehiculului, la data accidentului, a fost stabilit de catre ASIROM la suma de 27.138 lei ( aproximativ 6.400 E ) - fara sa mi se justifice modul prin care au ajuns la aceasta valoare.
4. Cu toate insistentele mele, atat telefonice cat si pe e-mail, nu am gasit nici o persoana abilitata cu care sa discut si sa ma lamureasca in ceea ce priveste dosarul de dauna RCA.
5. Pe 7.12.2009 expira cele 3 luni necesare rezolvari unui dosar de dauna.
Inrucat nu am fost de acord cu solutia propusa de ASIROM am facut doua reclamatii: una la CSA si una la ANPC, am facut reclamatie si la ASIROM atat pe site-ul lor cat si la filiala din localitatea de domiciliu - nici un raspuns oficial.
Ultima varianta ramasa este cea de-ai actiona in justitie.
Ce samse am si ce fel de dauna pot sa cer asiguratorului si eventual persoanei care a provocat accidentul ?
Multumesc.
Pentru Flash7
De la data inmatricularii pana la accident sunt 3 ani si 185 zile deci depasindu-se 3 ani si 6 luni se vaporni de la coeficientul din pozitia 4 partea de jos 45%.
Cum mi-au aratat cei de la daune ca modifica coeficientul in functie de nr. km. parcursi:
media 15000 km pe an
din 28.04.2009-30.10.2009 sun 185 zile
Deci pentru "starea de intretinere medie auto" in cauza ar fi trebuit sa pargurga din 28.04.2006-30.10.2009
15000x3ani + 15000x185/365= 45000 + 7602 = 52602 hm

Deci coeficientul de 45% se va corecta in urmatorul fel:
45%+0,5x(46200 - 52602)/1000=45%-3.2%=41,8%

Valoarea de nou se va lua cea din cataloagele de specialitate de regula.

Alexandru Stratopol, Consilier juridic
Pentru serban33:
din 21.02.2006 pana la 04.09.2009 sunt 3 ani si 188 zile
Deci initial se va lua coeficientul de 45% care se va corecta in functie de kilometrii parcursi.
45000km + 15000kmx188/365=52726km
Coeficientul se va corecta astfel:
45%+0,5(44000-52726)/1000=45%-4,36%=40,64%

Valoarea de despagubire= (valoarea de nou - 40,64%)-25%(valoarea epavei)
Nu cunosc ce valoare de nou au luat cei de la Asirom din catalogul se specialitate.