Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... Cum se calculeaza suma care trebuie sa o primesti la ...
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

Cum se calculeaza suma care trebuie sa o primesti la dauna totala?

Buna ziua

Va rog sa ma ajutati sa calculez suma pe care trebuie sa o primesc cu polita rca pentru dauna totala. Masina este un volkswagen polo din 2001 (an de fabricatie) cu 63000 Km parcursi. Din cate am inteles modelul acesta nu se mai fabrica. Cum gasesc pretul de nou al masinii dupa ce cataloage. Masina am cumparat-o acum 2 ani de la o cunostinta si nu mai exista factura.
Multumesc
Modul de calcul al despagubirii in caz de dauna totala este urmatorul: valoarea de nou a autovehiculului - uzura corespunzatoare anilor in care s-a aflat in exploatare - epava (valoarea ramasa). Valoarea de nou se va lua din cataloagele de specialitate (Schwache, Apia, etc). Pentru tipurile de auto care nu se mai fabrica sau pt care nu exista preturi stabilite, se va avea in vedere ultimul pret de comercializare de nou al acelui tip de auto sau valoarea stabilita prin asimilare cu pretul de vanzare de nou al uni auto cu aspect si caracteristici tehnice similare. Cat priveste uzura, pentru stabilirea coeficientului de uzura al unui auto sunt necesare: data introducerii in exploatare si nr de kilometrii reali realizati de la data introducerii in exploatare si pana la data producerii evenimentului asigurat. Prin epava (valoarea ramasa) se intelege valoarea acelor piese ramase neavariate cuprinsa intre 0,1% si 25% din valoarea vehiculului la data producerii accidentului, iar prin valoarea vehiculului la data producerii accidentului se intelege valoarea de nou minus uzura. Numai bine.
AndreiHeresanu a scris:

Modul de calcul al despagubirii in caz de dauna totala este urmatorul: valoarea de nou a autovehiculului - uzura corespunzatoare anilor in care s-a aflat in exploatare - epava (valoarea ramasa). Valoarea de nou se va lua din cataloagele de specialitate (Schwache, Apia, etc). Pentru tipurile de auto care nu se mai fabrica sau pt care nu exista preturi stabilite, se va avea in vedere ultimul pret de comercializare de nou al acelui tip de auto sau valoarea stabilita prin asimilare cu pretul de vanzare de nou al uni auto cu aspect si caracteristici tehnice similare. Cat priveste uzura, pentru stabilirea coeficientului de uzura al unui auto sunt necesare: data introducerii in exploatare si nr de kilometrii reali realizati de la data introducerii in exploatare si pana la data producerii evenimentului asigurat. Prin epava (valoarea ramasa) se intelege valoarea acelor piese ramase neavariate cuprinsa intre 0,1% si 25% din valoarea vehiculului la data producerii accidentului, iar prin valoarea vehiculului la data producerii accidentului se intelege valoarea de nou minus uzura. Numai bine.

Corect din punct de vedere al metodologiei. Dvs urmeaza sa aplicati aceasta metodologie la cazul dvs. Succes!!
Dupa modelul de calcul ce mi l-ati prezentat rezulta urmatoarele: valoarea de nou a autoturismului conform pretului de catalog schwache este de 11875 euro, minus 60% uzura , ramanem cu 4750 minus 25% epava mai raman 3562,50euro. Undeva este o gresala. Firma de asigurari se pare ca are alta metoda de calcul. Ei au ajuns la fabuloasa suma de 9000 ron. Cum au calculat doar ei stiu. Eu cred ca e ceva ce nu e bine. Dvs ce parere aveti?
Toate soecietatile de asigurari (fara exceptie) incearca "micsorarea" despagubirilor acordate. Asa ca fie iau un coeficient de uzura mai mare, fie o valoarae de nou mai mica. Oricum, nu stiu de unde luati dvs un coeficient de uzura de 60%. Conform anexei la ordinul CSA, pentru o vechime de 9-10 ani, coeficientul de uzura este de 73-74%. Ca atare, suma de 3562.50 euro la care ati ajuns... scade foarte mult. Va sfatuiesc sa solicitati in scris societatii asiguratoare modul de calcul a despagubirii.
ANEXA Nr. 3 la norme
TABELUL COEFICIENILOR DE UZURÃ Nr. 1
pentru vehicule a căror masă totală maximă autorizată nu depăseste 3,5 t
si pentru cele al căror număr de locuri pe scaune nu este mai mare de 9
+--------+------------------------------------------------------------------------------+
| | Coeficient de uzura (%)
| Ani +-------------------------+--------------------------+-------------------------+
| |Stare de intretinere buna|Stare de intretinere medie|Stare de intretinere
satisfacatoare|
+--------+-------------------------+--------------------------+-------------------------+
| +-------------------------+--------------------------+-------------------------+
+--------+-------------------------+--------------------------+-------------------------+
| +-------------------------+--------------------------+-------------------------+
+--------+-------------------------+--------------------------+-------------------------+
| +-------------------------+--------------------------+-------------------------+
+--------+-------------------------+--------------------------+-------------------------+
| +-------------------------+--------------------------+-------------------------+
+--------+-------------------------+--------------------------+-------------------------+
| +-------------------------+--------------------------+-------------------------+
+--------+-------------------------+--------------------------+-------------------------+
| +-------------------------+--------------------------+-------------------------+
+--------+-------------------------+--------------------------+-------------------------+
| +-------------------------+--------------------------+-------------------------+
+--------+-------------------------+--------------------------+-------------------------+
| +-------------------------+--------------------------+-------------------------+
+--------+-------------------------+--------------------------+-------------------------+
|Acesta este tabelul din care am luat acel 60% dar si dupa cum spuneti dvs cu 73% tot nu ajung la fabuloasa suma de 9000 ron. Am luat acel procent de 60% deoarece consider ca masina a fost foarte bine intretinuta avand in familie un mecanic auto.