Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Infiintare firma
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Infiintare firma

Salut!,

Recent m-am mutat din Bucuresti (si va recomand calduros sa faceti la fel daca aveti ocazia) si vreu sa deschid o statie radio locala in Curtea de Arges.
Am gasit aici un partener care-mi impartaseste viziunea si vrem sa punem bani 50%-50% pentru a o pune in practica.
Partenerul are deja un ziar local.

Cum credeti ca ar fi mai bine sa ma asociez cu acesta? Sub ce forma legala credeti ca ar fi mai bine sa fac asocierea asta?

Totodata, am auzit la TV acum o jumatate de an, sau chiar mai bine de atat, de un fel de firma scutita de impozit pe o perioada de x ani, iar la finele celor X ani daca nu au o cifra de afaceri Y ... platesti impozitul pe care ar fi trebuit sa-l platesti in cei X ani. (Dupa cum se vede, mi-au placut foarte mult ecuatiile cu doua necunoscute in liceu). Aveti idee?

Multumesc din inima.

Cum credeti ca ar fi mai bine sa ma asociez cu acesta? Sub ce forma legala credeti ca ar fi mai bine sa fac asocierea asta?

Asta o sa decideti impreuna!

Totodata, am auzit la TV acum o jumatate de an, sau chiar mai bine de atat, de un fel de firma scutita de impozit pe o perioada de x ani, iar la finele celor X ani daca nu au o cifra de afaceri Y ... platesti impozitul pe care ar fi trebuit sa-l platesti in cei X ani. (Dupa cum se vede, mi-au placut foarte mult ecuatiile cu doua necunoscute in liceu). Aveti idee?

In aceasta privinta ar fi bine sa va consultati cu un contabil!