avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 763 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Infiintare firma
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Infiintare firma

Salut!,

Recent m-am mutat din Bucuresti (si va recomand calduros sa faceti la fel daca aveti ocazia) si vreu sa deschid o statie radio locala in Curtea de Arges.
Am gasit aici un partener care-mi impartaseste viziunea si vrem sa punem bani 50%-50% pentru a o pune in practica.
Partenerul are deja un ziar local.

Cum credeti ca ar fi mai bine sa ma asociez cu acesta? Sub ce forma legala credeti ca ar fi mai bine sa fac asocierea asta?

Totodata, am auzit la TV acum o jumatate de an, sau chiar mai bine de atat, de un fel de firma scutita de impozit pe o perioada de x ani, iar la finele celor X ani daca nu au o cifra de afaceri Y ... platesti impozitul pe care ar fi trebuit sa-l platesti in cei X ani. (Dupa cum se vede, mi-au placut foarte mult ecuatiile cu doua necunoscute in liceu). Aveti idee?

Multumesc din inima.
Cel mai recent răspuns: MARGARETA STANCIU , Avocat 09:47, 3 Decembrie 2009


Cum credeti ca ar fi mai bine sa ma asociez cu acesta? Sub ce forma legala credeti ca ar fi mai bine sa fac asocierea asta?

Asta o sa decideti impreuna!


Totodata, am auzit la TV acum o jumatate de an, sau chiar mai bine de atat, de un fel de firma scutita de impozit pe o perioada de x ani, iar la finele celor X ani daca nu au o cifra de afaceri Y ... platesti impozitul pe care ar fi trebuit sa-l platesti in cei X ani. (Dupa cum se vede, mi-au placut foarte mult ecuatiile cu doua necunoscute in liceu). Aveti idee?

In aceasta privinta ar fi bine sa va consultati cu un contabil!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Anaf inspectii fiscale la persoane fizice cu venituri din activitati independente - tva Popu Popu ANAF a declanşat inspecţii fiscale la persoanele fizice care au avut în 2006-2010 venituri impozabile din activităţi independente, drepturi de proprietate ... (vezi toată discuția)
Procedura de urmat in cazul scoaterii unui autoturism de la impozit ... Lex2021 Lex2021 Procedura de urmat in cazul scoaterii unui autoturism de la impozit Buna ziua. Sotia a cumparat un apartament, in urma cu multi ani, de la unchiul sau. ... (vezi toată discuția)
Impozit forfetar pentru firme ce nu au avut cifra de afaceri bogymania bogymania Vreau sa ridic o problema care nu stiu daca a mai fost abordata. Mi-am infiintat un S.R.L. anul trecut, mai exact pe data de 5 decembrie 2008 este ... (vezi toată discuția)