Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... ANAF inspectii fiscale la persoane fizice cu venituri ...
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

ANAF inspectii fiscale la persoane fizice cu venituri din activitati independente - TVA

ANAF a declanşat inspecţii fiscale la persoanele fizice care au avut în 2006-2010 venituri impozabile din activităţi independente, drepturi de proprietate intelectuală şi contracte de colaborare peste plafonul de scutire de la plata TVA prevăzut de legislaţia aplicabilă în perioada respectivă, transmite Mediafax
superb....
În urma analizei de risc, A.N.A.F. a constatat că există persoane fizice care au obţinut venituri din drepturi de proprietate intelectuală, din contracte de colaborare şi din activităţi independente, care, deşi au depăşit plafonul de scutire de la plata TVA, nu s-au înregistrat în scopuri de TVA şi pe cale de consecinţă nu au plătit taxa cuvenită la bugetul de stat. Astfel, au fost demarate verificări pentru recuperarea acestei taxe la bugetul de stat, printre persoanele verificate regăsindu-se jurnalişti, analişti financiari, analişti politici, artişti, moderatori de emisiuni TV, etc.
, anunţă ANAF într-un comunicat de presă care precizează că
verificările se vor face până la ultima persoană
căci
nimeni nu este mai presus de legea fiscală
.

Persoanele fizice care au obţinut aceste venituri şi au depăşit plafonul prevăzut în lege, aveau obligaţia de a se înregistra ca plătitori de TVA la organele fiscale de care aparţin. Ar fi trebuit să-şi onoreze obligaţiile faţă de stat conform reglementărilor legale în vigoare.
, a declarat Sorin Blejnar, preşedintele A.N.A.F.

Sursa: Realitatea.NET: [ link extern ]
killerPFA, utilizator
Care este acest plafon de venit?
Adica pana la ce suma trebuie sa "ma fi limitat" - in cazul unor activitati independente - de exemplu - venituri obtinute in urma cedarii drepturilor e autor?
Atunci cand am depus declaratia de inregistrare la fisc - 020 si respectiv cea 200
functionarii aceia de ce nu s-au sesizat?
E vorba de plafonul TVA, 200.000 RON pina pe 31 decembrie 2006, 119.000 RON din 2007. Cei care au avut o cifra de afaceri mai mare decat plafonul trebuia sa se inregistreze in scopuri de TVA si sa plateasca TVA(daca era cazul).
Asta este pumnul in gura pe care actuala putere incearca sa il dea presei si jurnalistilor.
-"Sa vedem daca le mai da "gura " sa latre sau "mana" sa scrie cand le-om baga mana in buzunar" ( si-or fi zis ei.....).
In alta ordine de idei - de ca a trebuit sa fie coborat plafonul de la 200.000 la 119.000.
Neterminatii astia nici macar odata nu pot rotunjii nimic ca lumea.
Este la fel de "scopita" alegerea acestei cifre, ca si aceea de 0 de la celebrul - impozit forfetar. ( de la 0 la 500euro - cifra de afaceri)
Si daca ai 119.002 lei - platesti TVA pentru aia 2 lei?
monamour, utilizator