Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Nulitate proces verbal /Dovada suspendare permis
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Nulitate proces verbal /Dovada suspendare permis

Este nulitate absoluta in momentul in care in procesul verbal adresa gresita total al accidentului la fel si pe dovada de permis este scris negru pe alb ca accidentul a avut loc la alta adresa fata de cea raportata la accident?

In fapt, o masina a zgariat 10 cm o alta masina.Ne-am inteles initial la amiabila sa o facem dupa wek, apoi la 24 ore vinovatul se duce la Politie si raporteaza acidentul, politistul suna si amica mea ii spune nu sunt in Bucuresti, m-am inteles la amiabila si nebunul s-a razgandit desi e vinovat.
Luni a fost la politie a spus si declarat adevarul si dupa 8 luni politistul imi da dreptate, imi da copia dupa asigurare si dovada de reparatii, reclamantului o amenda destul de scumpa, si mie imi ridica permisul 30 zile ca nu l-am raportat in 24 ore.
Doar ca la intocmirea dovezii si a procesului verbal , politistul greseste adresa unde s-a petrecut incidentul, mentioneza pe preocesul verbal alta strada alt numar )
Intrebarea mea este, nulitate absoluta se poate invoca ,caci procesul verbal de contraventie in care este specificata o adresa gresita , daca pe el este specificat gresit strada si numarul? adica avem alta adresa in procesul verbal si dovada fata de actele dosarului cu incident!

Pot cere nulitate absoluta a procesului verbal avand in vedere ca prin el si chiar si pe dovada este o adresa diferita decat cea raportata
Sobolan de tomberoane, utilizator